Reklama

''500 plus" dla emerytów i niepełnosprawnych. Gdzie składać wnioski?

Opublikowano:
Autor:

''500 plus" dla emerytów i niepełnosprawnych. Gdzie składać wnioski? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od początku września niepełnosprawni oraz emeryci niezdolni do samodzielnego funkcjonowania mogą składać wnioski o świadczenie 500zł. Jakie są warunki i co zrobić by otrzymać takie świadczenie?

Z początkiem września ruszyło przyjmowanie wniosków. Zgodnie z nową ustawą, według której niektórzy emeryci oraz osoby niepełnosprawne otrzymają świadczenie tzw. "500 plus". Żeby je otrzymać, należy złożyć specjalny wniosek w dowolnej placówce ZUS lub KRUS w przypadku rolników. Druk ESUN można pobrać ze strony państwowego ubezpieczyciela lub pobrać w placówkach zakładu.

Dobrą wiadomością jest to, że senat przyjął zgłoszone przez PiS poprawki, które zwiększają limit dochodowy dla tego świadczenia. Początkowo miało ono przysługiwać osobom, które pobierały najniższą emeryturę (935 zł netto), co poskutkowało liczbą odbiorców na poziomie 300 tys. osób. Po zmianach, na pieniądze może liczyć nawet 850 tys. emerytów, limit dochodowy został bowiem podniesiony z 1100 zł, na 1600 zł .

Jak informuje portal money.pl, senat wprowadził zasadę "złotówka za złotówkę"

- Oznacza to, że gdy inne świadczenia (w tym emerytura czy renta) łącznie sięgają na przykład kwoty 1110 zł brutto, wtedy na rękę takie osoby otrzymają 490 zł, aż do limitu 1600 zł - czytamy na łamach portalu

Do wniosku o wypłatę świadczenia należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Może to być orzeczenie o:

  • całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Pieniądze wypłacane będą co miesiąc, ale świadczeniobiorcy nie dostaną ich najpewniej w październiku. Pierwsze decyzje w sprawie przyznania świadczenia oraz wypłaty "500 plus" dla emerytów i niepełnosprawnych są planowane od listopada.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE