Reklama

Reklama

''500 plus" dla emerytów i niepełnosprawnych. Gdzie składać wnioski?

Opublikowano: czw, 26 wrz 2019 13:48
Autor:

''500 plus" dla emerytów i niepełnosprawnych. Gdzie składać wnioski? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od początku września niepełnosprawni oraz emeryci niezdolni do samodzielnego funkcjonowania mogą składać wnioski o świadczenie 500zł. Jakie są warunki i co zrobić by otrzymać takie świadczenie?

Reklama

Z początkiem września ruszyło przyjmowanie wniosków. Zgodnie z nową ustawą, według której niektórzy emeryci oraz osoby niepełnosprawne otrzymają świadczenie tzw. "500 plus". Żeby je otrzymać, należy złożyć specjalny wniosek w dowolnej placówce ZUS lub KRUS w przypadku rolników. Druk ESUN można pobrać ze strony państwowego ubezpieczyciela lub pobrać w placówkach zakładu.

Dobrą wiadomością jest to, że senat przyjął zgłoszone przez PiS poprawki, które zwiększają limit dochodowy dla tego świadczenia. Początkowo miało ono przysługiwać osobom, które pobierały najniższą emeryturę (935 zł netto), co poskutkowało liczbą odbiorców na poziomie 300 tys. osób. Po zmianach, na pieniądze może liczyć nawet 850 tys. emerytów, limit dochodowy został bowiem podniesiony z 1100 zł, na 1600 zł .

Jak informuje portal money.pl, senat wprowadził zasadę "złotówka za złotówkę"

- Oznacza to, że gdy inne świadczenia (w tym emerytura czy renta) łącznie sięgają na przykład kwoty 1110 zł brutto, wtedy na rękę takie osoby otrzymają 490 zł, aż do limitu 1600 zł - czytamy na łamach portalu

Do wniosku o wypłatę świadczenia należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Może to być orzeczenie o:

 • całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
 • o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
 • o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
 • o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Pieniądze wypłacane będą co miesiąc, ale świadczeniobiorcy nie dostaną ich najpewniej w październiku. Pierwsze decyzje w sprawie przyznania świadczenia oraz wypłaty "500 plus" dla emerytów i niepełnosprawnych są planowane od listopada.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Czechu

  Obłudnicy.To się powinno należeć każdemu emerytowi jak ministrom od Szydło premie !!!!!

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  lka

  i tak sie ciagle spuzniaja przelewy za co ja mam zyc ....

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   Working Girl

   Do pracy idź!

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  same plusy

  Dając ten "+" prezes z Żoliborza myślał tylko o sobie. On sam nie robi nic, ma od tego ludzi. Za nasze pieniądze!

 • 2 lata temu | ocena +18 / -18

  emeryt

  Ha ha ha ,przedwyborczy Hak PiSu.Zagrywka jak inne.Dlaczego nikt tym ludziom nie powiedział ,że aby uzyskać takie świadczenie trzeba jechać do lekarza orzecznika do ZUS?Który z emerytów 75+ jest sam w stanie tam pojechać i który z takich emerytów jest sam w stanie zrozumieć tego typu informacje przedstawione jak wyżej?Dlaczego nikt nie napisał,że samo zaświadczenie wydane przez lekarza POZ nie wystarczy do pobierania świadczenia i trzeba jeszcze stawić się następny raz przed orzecznikiem ZUS?Propaganda.

  • 2 lata temu | ocena +13 / -13

   Córka

   Dokładnie.Nie każdy człowiek powyżej 75 roku życia jest zdolny do samodzielnej egzystencji.Co jeśli nie ma nikogo ,kto mógłby zająć się tym problemem?Samo załatwianie tych zaświadczeń niekiedy Przerasta ludzi w podeszłym wieku a co dopiero jeżdżenie z odległych miejscowości na jakieś komisje lekarskie.Ładnie to wszystko wygląda jako pijar ale do codzienności nijak.Ehh przedwyborcze machloje.