W jaki sposób agencje rekrutacyjne pomagają znaleźć pracę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W jaki sposób agencje rekrutacyjne pomagają znaleźć pracę? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Agencja rekrutacyjna zajmuje się przede wszystkim szukaniem odpowiednich pracowników dla swoich klientów. Można więc powiedzieć, że bazuje na współpracy z usługodawcą. W konsekwencji ułatwia także znalezienie pracy kandydatowi i podobnie, jak w przypadku klienta, staje się jego doradcą. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z usług agencji, szukając pracy?

Jak zgłosić się do agencji rekrutacyjnej?

Profesjonalnym agencjom rekrutacyjnym nie zależy tylko na tym, aby na zamieszczane oferty aplikowało jednorazowo jak najwięcej kompetentnych osób. Bardzo ważne jest bowiem budowanie własnych baz kandydatów, którzy będą mogli brać udział również w przyszłych rekrutacjach. To dlatego do wielu agencji można zgłosić się choćby przez formularz rejestracyjny. Innym sposobem jest wzięcie udziału w rekrutacji prowadzonej przez konkretną agencję. Interesujące nas ogłoszenia można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej agencji lub wpisując w wyszukiwarce np. „oferty pracy HRK”, czy też innej firmy specjalizującej się w rekrutowaniu pracowników.

Rozpoznanie potrzeb i potencjału kandydata

Pierwszym etapem po zgłoszeniu jest zazwyczaj rozmowa o planach zawodowych kandydata, jego kwalifikacjach, możliwościach i oczekiwaniach. Nierzadko to właśnie rekruter pomaga kandydatowi w rozpoznaniu jego preferencji zawodowych i stworzeniu profilu kompetencyjnego.

Pomoc w stworzeniu dokumentów aplikacyjnych

Zgłaszając się do agencji, trzeba mieć przygotowane CV. Rekruterowi jest ono potrzebne po to, by zapoznać się z przebiegiem drogi zawodowej kandydata i jego kwalifikacjami, ale często bywa traktowane również jako materiał do pracy. Po rozmowie z kandydatem i rozpoznaniu jego mocnych i słabych stron rekruter będzie wiedział, jak poprawić CV, jakie elementy w nim podkreślić, a jakie są zbyteczne. To samo będzie dotyczyło ewentualnego portfolio czy listu motywacyjnego. Rekruter nie stworzy oczywiście dokumentów za nas, jednak jego wskazówki mogą okazać się bardzo cenne i ułatwić znalezienie pracy w przyszłości.

Przygotowanie do rozmowy z potencjalnym pracodawcą

Odpowiadając na ofertę pracy zamieszczoną w serwisie rekrutacyjnym, często nie mamy możliwości, aby dowiedzieć się zbyt wiele o firmie, do której aplikujemy. W internecie dostępne są jedynie oficjalne informacje na jej temat. Biorąc udział w rekrutacji prowadzonej przez agencję, kandydat – na odpowiednim etapie – ma możliwość zapoznania się z dokładnym profilem działania firmy, jej strukturą i planami rozwojowymi. Pozna także więcej szczegółów dotyczących konkretnego stanowiska. Dzięki temu będzie lepiej przygotowany do rozmowy z potencjalnym pracodawcą, co leży w interesie wszystkich stron.

Udział w różnych procesach rekrutacyjnych

Nawet jeśli pierwszy czy drugi proces rekrutacyjny kandydata nie zakończył się znalezieniem pracy, ma on nadal szanse w kolejnych projektach. Będąc w bazie agencji, często jako pierwsi dowiadujemy się o tym, że konkretna firma poszukuje pracowników.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE