Firma Apple ogłosiła, że już jesienią tego roku pojawi się aktualizacja jej autorskiego systemu tvOS do siedemnastej wersji. Użytkownicy Apple TV 4K i Apple TV HD zobaczą między innymi:
-
Integrację z FaceTime. Telewizorów Apple będzie można teraz używać także do kontaktowania się na żywo z bliskimi. To również dobra wiadomość dla firm – sprzęt od Apple znajdzie zastosowanie w salach konferencyjnych.
Nowe Centrum Sterowania. Centrum Sterowania ma być bardziej spersonalizowane pod kątem potrzeb użytkowników i ułatwić obsługę telewizora z poziomu iPhone’a.
Obsługę zewnętrznych sieci VPN. Twórcy sieci VPN mogą zacząć już pracować nad aplikacjami przeznaczonymi właśnie na tvOS. VPN dla Apple TV to rozwiązanie dla klientów biznesowych, sektora edukacji, ale i indywidualnych użytkowników. I właśnie tej funkcji przyjrzymy się bliżej w poniższym artykule.
Dlaczego obsługa VPN-ów przez Apple TV to dobra wiadomość?
Do tej pory użytkownicy Apple TV nie mogli korzystać z sieci VPN na swoich telewizorach. To znaczy: nie bezpośrednio. Firma Apple nie przewidywała możliwości instalowania zewnętrznych klientów VPN na telewizorach swojej produkcji. Co oznaczało to w praktyce?
Użytkownicy nadal mogli łączyć się z siecią za pomocą sieci VPN i Apple TV, tyle że musieli robić to naokoło. W tym celu musieli zainstalować usługę VPN na routerze. Nie było to złe rozwiązanie – posiadanie VPN-u na domowym routerze ma szereg zalet, by wspomnieć fakt, że umożliwia zabezpieczenie połączenia na wszystkich sprzętach w domowej sieci za jednym zamachem.
Jednak modyfikowanie oprogramowania routera jest czasem po prostu niewygodne. Jeśli użytkownik chce korzystać z sieci VPN tylko na telewizorze, wprowadzanie zmian w całym routerze (a przy tym w całej domowej sieci) wydaje się zbędne. Do tej pory to jednak jedyna możliwość zabezpieczenia połączenia na Apple TV, która jednocześnie wpływa na pozostałe urządzenia podpięte do routera, generuje przymus włączania i wyłączania usługi wedle potrzeb oraz wymaga wprowadzania (czasem skomplikowanych) modyfikacji w routerze i logowania się do niego w razie chęci zmiany ustawień. A w dodatku nie wszystkie modele routerów są kompatybilne z zewnętrznymi aplikacjami VPN.
W niektórych przypadkach zainstalowanie usługi bezpośrednio na Apple TV jest po prostu szybsze i wygodniejsze. I właśnie dlatego ogłoszenie Apple tak nas cieszy.
Po co instalować VPN na Apple TV?
Obsługa VPN-ów przez tvOS 17 to przede wszystkim dobra wiadomość dla użytkowników ceniących sobie prywatność i bezpieczeństwo. Wynika to przede wszystkim z zasady działania VPN-ów, które szyfrują dane, tym samym dodatkowo je zabezpieczając przed hakerami czy wyciekami. Takie dodatkowo zaszyfrowane dane są po prostu o wiele trudniejsze do odczytania przez osoby trzecie.
Ale szyfrowanie to nie wszystko. VPN to jedno z podstawowych narzędzi do omijania cenzury w sieci, stosowane na całym świecie przez sygnalistów, dziennikarzy i zwykłych obywateli obawiających się represji ze strony rządów. Wsparcie VPN-ów przez tvOS pomoże więc użytkownikom oglądać te materiały, które sami chcą widzieć. Tyczy się to także geoblokad i odblokowywania dostępu do treści przeznaczonych jedynie na konkretne rynki (przydatne np. podczas oglądania telewizji na wyjazdach).
A skoro już o prywatności i cenzurze mowa: VPN maskuje adresy IP i sprawia, że użytkownika trudniej powiązać z jego aktywnością w sieci. W dzisiejszych czasach to natomiast niezwykle ważne, bo w pewnym sensie sami staliśmy się produktami. Nasze dane i informacje o tym, co i kiedy oglądamy w sieci, są pożywką dla korporacji i ich zespołów marketingowych. Dlatego coraz więcej osób stawia na prywatność, maskowanie IP i blokowanie reklam, a sieci VPN świetnie się do tego nadają.
No i na deser: klienci biznesowi i zajmujący się edukacją również skorzystają z nowej wersji tvOS. VPN to od lat jedno z bezpieczniejszych i efektywniejszych rozwiązań dla przedsiębiorstw, umożliwiające łatwe łączenie się z firmowymi sieciami i nie tylko. Jesienią stanie się to jeszcze prostsze dla posiadaczy Apple TV.
Nowe funkcjonalności to również ułatwienie dla tych przedsiębiorstw, które korzystają ze sprzętów Apple podczas spotkań i konferencji. Teraz do swojego arsenału urządzeń mogą dołączyć telewizory Apple TV, bo uzyskają one wsparcie nie tylko dla VPN-ów, ale i aplikacji wideokonferencyjnych, w tym Zoom i Webex.
Pozostaje czekać do jesieni
Poza wsparciem dla VPN-ów i zwiększoną funkcjonalnością Apple wprowadza też inne, mniejsze zmiany do swoich telewizorów: ulepszone dźwięki dialogów (koniec ze zlewającymi się głosami postaci i odgłosami tła!), Apple Music Sing (funkcja karaoke), obsługę gestami dłoni i wiele innych. Miłośnicy gadżetów z nadgryzionym jabłkiem z pewnością nie mogą więc doczekać się aktualizacji systemu tvOS. Warto napomknąć, że będzie ona dotyczyła sprzętów Apple TV HD i Apple TV 4K, a użytkownicy zyskają ją za darmo.
Komentarze (0)