reklama

Umiejętności liderów Six Sigma

Opublikowano:
Autor:

Umiejętności liderów Six Sigma - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościZałożenia programu Six Sigma są banalnie proste, ale wprowadzenie ich w życie to skomplikowany i wieloetapowy proces, który wymaga pewnych szczególnych umiejętności. A które z nich są uznawane za najtrudniejsze i które sprawiają największy problem na szkoleniach?

Czego trzeba się nauczyć na początku

Wszystkie szkolenia Six Sigma, o czym można przekonać się na przykład tutaj: http://www.e-opex.pl/szkolenia/szkolenia-six-sigma/, wymagają opanowania podstaw i zrozumienia zasad działania programu. Trzeba wiedzieć, jak działa Six Sigma, jakie są kolejne etapy wdrożenia i jak utrzymać w ruchu organizację, która stale się zmienia. W dużej mierze są to umiejętności, które można określić przynajmniej częściowo jako miękkie, ale trzeba zdobyć też wiedzę z zakresu konkretnych umiejętności twardych.

Mapowanie procesów

Proces, który ma być analizowany, musi zostać odpowiednio rozpisany. Każdy z nich składa się z pewnych faz, etapów, kroków, nawet jeśli w praktyce na co dzień nie wyróżnia się ich. Mapowanie musi też ujawniać powiązania konkretnego procesu z innymi i uwzględniać specyficzne cechy każdego kroku. Dopiero po takim rozpisaniu nawet najprostszego procesu można ocenić, jakie parametry trzeba będzie monitorować i w jaki sposób zmiany na jednym etapie wpłyną na kolejne.

Analiza statystyczna

Program Six Sigma wyklucza możliwość wprowadzania zmian na podstawie prostego stwierdzenia „różnice są widoczne gołym okiem”. Podstawą do działania mogą być tylko i wyłącznie dane liczbowe, a tych nie „widać”. Trzeba je obliczyć, stosując odpowiednie testy statystyczne i dokonując interpretacji wyników. Oczywiście kurs Six Sigma uczy tylko wycinka statystyki, ponieważ nie trzeba być ekspertem w sprawie rzadko używanych testów, ale bez znajomości kilku (i to znajomości bardzo szczegółowej) nie będzie można w żaden sposób zinterpretować uzyskanych danych pomiarowych.

Tworzenie programów pilotażowych

Six Sigma to program koncentrujący się na realnym działaniu, choć oczywiście poprzedza je zawsze seria eksperymentów myślowych. Jeśli te wypadną pozytywnie, to rozpoczyna się pilotaż zmian i faza testów. Ich zaprojektowanie i przeprowadzenie wraz z analizą wyników to sztuka sama w sobie i z tym wiele osób ma poważne problemy. Nie każdy pilotaż bowiem da wiarygodne wyniki i nie każdy test będzie mógł stanowić mocną podstawę do wyciągania wniosków. Ponieważ zaś test usprawnień ma kluczowe znaczenie dla zachowania i poprawy jakości, musi być przeprowadzony idealnie, dokładnie i szybko.

Ustanawianie standardu

Nie wystarczy wypracować rozwiązania. Trzeba je sformalizować i wdrożyć, a to bywa bardzo trudne, stąd każdy dobry kurs obejmuje również zagadnienia związane z praktyczną aplikacją i utrzymaniem wypracowanych zmian w modelu działania. Gdyby nie dochowywano na tym etapie odpowiedniej staranności, to wypracowane z trudem procedury obowiązywałyby bardzo krótko albo w ogóle się nie upowszechniły i nie można by było mówić o żadnym postępie, dlatego ta część kursu nie jest wcale mniej ważna.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE