W pochmurny listopadowy dzień, przy standardowej prędkości wiatru – ok. 20 km/h, stężenie PM2,5 w Bełchatowie wynosi ok. 19 µg/m3 w okolicach Szpitala Wojewódzkiego. To tak jakby rocznie wdychać nawet 300 papierosów. Jak chronić przed brudnym powietrzem?
-
Oczyszczacze powietrza
Urządzenia, które w prosty sposób potrafią skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń z powietrza w naszych domach. Oczyszczacze powodują cyrkulację w pomieszczeniu, przyciągając szkodliwe do urządzenia. Następnie osiadają one na filtrach, które fizycznie zatrzymują lub adsorbują zanieczyszczenia. Oczyszczone powietrze tymczasem wraca do otoczenia. Tak w mocnym uproszczeniu wygląda praca oczyszczacza powietrza.
Warto jednak zauważyć, iż nie każdy oczyszczacz poradzi sobie w każdych warunkach. Faktyczna skuteczność oczyszczacza powietrza zależy od:
- posiadanej przez niego wydajności – należy dobierać oczyszczacz powietrza do metrażu lub kubatury pomieszczeń, zawsze decydując się na nieco mocniejsze urządzenie, by nie musiało ciągle pracować w najszybszych prędkościach.
- zastosowanych filtrów – w zależności od modelu oczyszczacza i posiadanych przez niego filtrów, skuteczność filtracji z reguły waha się od 95 do 99,95%. Różnica ta nie jest odczuwalna w domowym użytkowaniu. Warto jednak zauważyć, że prezentowana wysoka skuteczność zarezerwowana jest dla sprawdzonego zestawu filtrów – HEPA, węglowy oraz wstępny.
- posiadanych czujników – najważniejszym parametrem do określania jakości powietrza jest pył zanieczyszczony PM2,5, dlatego też to właśnie czujnik tej frakcji zanieczyszczeń powinien znaleźć się w każdym oczyszczaczu.
- ilości i rodzaju zanieczyszczeń, które trafiają do domu. Mieszkając w okolicy mającej duży problem ze smogiem, np. Rybniku, Opocznie czy Bełchatowie, warto szukać urządzeń przede wszystkim o dobrej wydajności i filtrze HEPA. Jeżeli mamy w mieszkaniu problem z formaldehydem czy innymi lotnymi związkami organicznymi, lepszym rozwiązaniem będzie oczyszczacz z dobrym, pojemnym filtrem węglowym.
-
-
Jaki oczyszczacz powietrza warto wybrać?
Oczyszczacze powietrza różnią się ceną, wydajnością, głośnością, ilością funkcji i innymi parametrami. Dokonując zakupu warto wziąć pod uwagę relację ceny do możliwości. Odwiedź ranking oczyszczaczy powietrza lub skorzystaj z propozycji urządzeń poniżej.
Do pomieszczeń o wielkości 30-40 m2
- Klarta Forste 3
Klarta Forste 3 to cichy i skuteczny oczyszczacz, zaprojektowany z myślą o powierzchniach do 38 m2. Urządzenie posiada restrykcyjny tryb auto, inspirowany rygorystycznymi normami jakości powietrza WHO. Dodatkowym atutem Klarta Forste 3 jest jonizator powietrza oraz precyzyjny czujnik PM2,5.
Do pomieszczeń o wielkości 50-60 m2
- Philips Dual Scan AC3858/50
Oczyszczacz holenderskiego koncernu przykuwa uwagę swoim designem, mogąc pochwalić się jednocześnie dużą wydajnością sięgającą aż 620 m3/h. Pozwala to stosować urządzenie na aż 77.5 m2. Philips Dual Scan AC3858/50 posiada naprawdę wydajny zintegrowany filtr 3w1. Niestety, urządzenie nieco gorzej radzi sobie w trybie auto.
Do pomieszczeń o wielkości 70-80 m2
- Toshiba CAF-X116XPL
Największy z oferowanych oczyszczaczy powietrza Toshiba może pochwalić się ogromną wydajnością rzędu aż 700 m3/h. W praktyce pozwala to stosować sprzęt nawet na 90 m2. Do plusów Toshiby warto zaliczyć cichą pracę i stosunkowo niewielki (jak na moc sprzętu) pobór prądu. Niestety gorzej wypada skuteczność trybu auto.
Komentarze (0)