Reklama

Rewitalizacja szansą na rozwój powiatu bełchatowskiego i poprawę komfortu życia jego mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rewitalizacja szansą na rozwój powiatu bełchatowskiego i poprawę komfortu życia jego mieszkańców  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości W Polsce stale rośnie liczba inwestycji współfinansowanych przez Fundusze Europejskie. Środki unijne przeznaczane są między innymi na cele związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. Rewitalizacja to pobudzenie do życia przygaszonych piętnem zmian ustrojowych i zniszczeń istnień ludzkich z całym ich otoczeniem, domami, podwórkami, pracą oraz spędzanym czasem wolnym. Nie jest tajemnicą, że bez wsparcia Funduszy Europejskich wiele remontów i renowacji perełek polskiej kultury byłoby utrudnionych, a czasem wręcz niemożliwych. Jednym z nich jest rewitalizacja Kamienic Tkaczy w Bełchatowie.

Głównym celem całego projektu pn. „Rewitalizacja zdegradowanego obszaru miasta Bełchatowa – etap I” jest przywrócenie oraz nadanie funkcji społeczno-gospodarczych obiektom i terenom poprzez rewitalizację zdegradowanego obszaru tego miasta.

Kamienice Tkaczy

Remont bełchatowskich kamienic to część dużego projektu – rewitalizacji śródmieścia, w ramach którego wcześniej wyremontowany został Plac Wolności, a obecnie przebudowywany jest budynek przy Placu Wolności 10. Tajemnicze Kamienice Tkaczy to budynki przy ulicach Pabianickiej, Piłsudskiego, Sienkiewicza, Bawełnianej, Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Placu Wolności i placu Narutowicza, w których obecnie mieszka ponad dwieście osób. Większość kamienic wybudowano na przełomie XIX i XX wieku, prawdopodobnie służyły jako mieszkania dla pracowników bełchatowskich zakładów włókienniczych i bawełnianych. Do niedawna budynki były w złym stanie, dachy i podłogi wymagały remontu, a stara infrastruktura nadawała się do wymiany.

Zmiany, zmiany

Projekt kompleksowej rewitalizacji każdej kamienicy był nieco inny. W większości budynków wyremontowano elewację wraz z jej dociepleniem, wymieniono zewnętrzną stolarkę okienną i drzwiową, wykonano remont dachu, naprawę tynków we wnętrzach, remont stropu i posadzek w częściach wspólnych oraz wymianę schodów. Pojawiło się nowe oświetlenie budynku, zagospodarowano również teren wokół kamienic. Rewitalizacja elewacji wiązała się z ich malowaniem. Odnowione ściany, dachy i parapety utrzymano w kolorystyce szarości. Dodatkowo kilka elewacji szczególnie się wyróżnia, ponieważ ich ściany przyozdobione zostały kolorowymi muralami nawiązującymi do historii Bełchatowa. Na ścianie budynku przy ul. Bawełnianej zobaczymy odnoszący się do herbu miasta wizerunek Ewy z jabłkiem, natomiast na elewacji przy Pabianickiej 25 dwa obrazy – patrona Bełchatowa św. Jana Pawła II oraz tkaczkę podczas pracy. Całość prac kosztowała 6,3 mln zł, z czego blisko 4 mln to unijne dofinansowanie.

Dotacje na rewitalizację

Proces rewitalizacji obszarów zurbanizowanych, w tym miasta Bełchatów, wpływa na wzrost poziomu rozwoju regionalnego województwa łódzkiego. Całość projektu pn. „Rewitalizacja zdegradowanego obszaru miasta Bełchatowa – etap I” została zrealizowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość projektu to 17 967 994,45 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 8 811 764,56 zł.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE