Rehabilitacja po złamaniu kończyny – jak wygląda i ile trwa?

Opublikowano:
Autor:

Rehabilitacja po złamaniu kończyny – jak wygląda i ile trwa? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Złamanie ręki lub nogi wiąże się z koniecznością unieruchomienia jej nawet na kilka miesięcy. To z kolei powoduje zastój, który po zdjęciu gipsu nie pozwala ruszyć kończyną. Aby przywrócić jej dawną sprawność konieczne jest skorzystanie z pomocy rehabilitanta.

Jak zachować się w przypadku złamania kończyny?

Wyróżniamy kilka różnych złamań kończyn: zamknięte, kiedy złamana kość nie przebija skóry: otwarte, kiedy powstaje widoczna rana na skutek przebicia skóry przez złamaną kość; złamanie z przemieszczeniem, kiedy kawałki złamanej kości przesuwają się oraz złamanie bez przemieszczenia, kiedy pęknięta kość pozostaje na swoim miejscu.

Postępowanie w przypadku złamanej kończyny należy rozpocząć od wezwania służb ratunkowych. Kolejnym krokiem będzie unieruchomienie kończyny. Należy pamiętać, aby nie zginać i nie prostować złamanej kończyny, ponieważ można w ten sposób jeszcze bardziej ją uszkodzić. Nim służby dotrą na miejsce należy monitorować oddech osoby, która uległa wypadkowi oraz ogólny stan jej samopoczucia, jeśli jest przytomna. Jeśli natomiast straciła przytomność, należy obserwować klatkę piersiową lub przyłożyć twarz blisko ust, by upewnić się, że oddycha.

Powrót do sprawności po złamaniu

W zależności od tego, czy złamaniu uległy kości znajdujące się w nadgarstku, kości udowe, obojczyk, kości ręki, kostki czy nogi rehabilitacja będzie wyglądać zupełnie inaczej. Wpływ na to będzie również miał rodzaj złamania, a także zastosowane wcześniej metody leczenia. Inne ćwiczenia będą odpowiednie dla otwartego złamania z przemieszczeniem, które będzie wymagało operacji chirurgicznej, a inne dla zamkniętego złamania, któremu wystarczy nastawienie kości i założenie gipsu na kilka tygodni. Obszar i rodzaj złamania maja tutaj kluczowe znaczenie.

Rehabilitacje można rozpocząć dopiero po zakończeniu leczenia, źródło: http://www.sport-med.pl/leczenie/fizjoterapia-rehabilitacja. Należy mieć świadomość, że samodzielne próby przywrócenia sprawności fizycznej kończyny mogą być nieskuteczne, a w skrajnych przypadkach prowadzić do trwałej niesprawności. Po tak poważnych urazach należy zwrócić się do specjalisty, który dzięki odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu dostosuje w sposób indywidualny zestaw ćwiczeń do problemu, z jakim boryka się pacjent.

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu kończyny?

Fizjoterapeuta rozpocznie proces od oceny stanu zdrowia pacjenta, a także tego, w jakim stopniu kończyna jest sprawna jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. Znaczenie będzie miało również to, cz pacjent odczuwa ból lub dyskomfort podczas próby poruszania kończyną oraz podczas wykonywania ćwiczeń. Celem rehabilitacji jest przywrócenie sprawności kończyny, ale również wzmocnienie partii ciała w obrębie złamania, a więc i stawów i mięśni.

Trudno określić jednoznacznie, ile będzie trwał okres powrotu do zdrowia. Podobnie jak w przypadku metody rehabilitacji, tak i czas rekonwalescencji zależny jest przede wszystkim od rodzaju i poziomu skomplikowania złamania. Pewne jest to, że rehabilitacja przyśpieszy cały proces powrotu kończyny do sprawności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE