Reklama

Reklama

Prawidłowa eksploatacja pomp hydraulicznych

Opublikowano: wt, 19 lis 2019 10:04
Autor:

Prawidłowa eksploatacja pomp hydraulicznych - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Ruch cieczy oraz odpowiednie wykorzystanie jej ciśnienia to podstawa hydrauliki. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na uzyskanie ogromnego potencjału energetycznego. Umożliwiają tym samym np. wywieranie dużych nacisków czy przenoszenie znacznych ciężarów.

Reklama

Rodzaje pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne są bardzo istotnym elementem budowy maszyn budowlanych i rolniczych. Stanowią ważną część układu, umożliwiając przepływ cieczy oraz zapewniając odpowiednie ciśnienie. Istnieją różne rodzaje pomp hydraulicznych, np. zębate, śrubowe czy łopatkowe. Do specyficznej grupy zaliczyć można pompy sekcyjne. Stanowią one, tak naprawdę zespól kilku pomp tłoczących, z których wszystkie obsługują osobne cylindry. Pompy hydrauliczne dwusekcyjne często stosowane są np. w łuparkach do drewna.

Parametry oleju

Pompa hydrauliczna wymaga do działania dużych ilości oleju. W ten sposób jest w stanie zamienić energię mechaniczną na hydrauliczną. Na etapie eksploatacji konieczne jest dostarczanie oleju o odpowiednio dobranych parametrach. Najczęściej są one podawane przez producenta. Przed użyciem olej powinien zostać poddany filtracji. Ważną kwestią pozostaje wydajność pompy, która w przypadku 1600 obrotów na minutę może wynieść np. 32 litrów przy ciśnieniu nominalnym 16MPa. Należy zatem pamiętać, że poziom oleju w pompie nie może być zbyt niski.

Eksploatacja pompy hydraulicznej

Najczęściej pompa hydrauliczna posiada aluminiową obudowę. W zależności od przeznaczenia danej konstrukcji materiał może być dodatkowo wzmacniany. Eksploatacja pompy hydraulicznej zawsze powinna odbywać się w zgodzie z jej docelowym zastosowaniem. Konieczne jest zatem przestrzeganie kilku istotnych zasad. Dobór pompy do konkretnego układu powinien być poprzedzony określeniem parametrów pracy osiąganych w warunkach pompowania. Należy też we właściwy sposób dopasować rozwiązania konstrukcyjne oraz zadbać o optymalną trwałość elementów wewnętrznych danej pompy.

Najczęstsze awarie

Awarie w przypadku pomp hydraulicznych najczęściej występują na skutek zbyt wysokiego ciśnienia w zaworach przelewowych. Przyczyną usterek może być też niewłaściwe użytkowanie pompy, np. nieodpowiednie regulowanie zaworów. Źródłem problemu bywa też zacięcie się zaworu. Powodem awarii może być ponadto niedostateczne uszczelnienie dopływu oleju czy też błąd przy montażu. Rozwiązaniem problemów z awariami pomp hydraulicznych może się zająć Fluiconnecto – fluiconnecto.pl. Firma posiada liczne oddziały w całym kraju oraz aktywną sieć serwisową, dzięki czemu jest w stanie sprostać każdemu zadaniu z zakresu hydrauliki siłowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.