Prostota montażu, prostota konserwacji
Aby nagrzewnica wodna mogła spełnić swoje zadanie, potrzebny jest dostęp do sieci energetycznej oraz układu centralnego ogrzewania. Nie muszą to być zresztą najnowocześniejsze i najlepiej zaprojektowane instalacje – nawet w starszych halach czy warsztatach zwykle nie trzeba przed montażem nagrzewnicy przeprowadzać kosztownych adaptacji.
Jeśli zaś chodzi o konserwację, to sprowadza się ona do przedmuchania radiatora i usunięcia kurzu z łopat wentylatora. Nie zajmuje to wiele czasu i nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu. Taka prostota oznacza mniejszy koszt eksploatacji i brak konieczności wprowadzania długich przerw technicznych.
Możliwość adaptacji
Jak podają eksperci firmy
reventongroup.eu, nagrzewnice wodne są bardzo elastycznymi urządzeniami:
- pod pewnymi warunkami mogą współpracować z wysoko wydajnymi, nowoczesnymi pompami ciepła;
mogą pracować nie na wodzie, tylko na płynach niezamarzających (mieszanina wody i glikolu), a jedynym kosztem tego rozwiązania jest nieco mniejsza, ale nadal zwykle wystarczająca moc grzewcza; dzięki prostym systemom montażu nagrzewnice wodne można stosować również w tych obiektach, w których ilość dostępnej przestrzeni jest bardzo ograniczona; nagrzewnice mogą stanowić albo podstawowy system grzewczy, albo stanowić uzupełnienie innych układów – wystarczy tylko kupić odpowiedniego typu urządzenia; nagrzewnice – wbrew swojej nazwie – po zamontowaniu tacki odbiorczej i napełnieniu instalacji odpowiednią mieszanką, mogą służyć do chłodzenia powietrza. Konfigurowalność w cenie
Cała popularność nagrzewnic wodnych skończyłaby się w jednej chwili, gdyby nie fakt, że urządzenia te są produkowane w bardzo różnych wariantach. Dzięki temu, że można wybrać nagrzewnice montowane inaczej, działające na innych płynach, mające różną moc grzewczą, wielkość, głośność, udaje się je dobrać i do typu obiektu, i nawet do regionu geograficznego. Klucz wyboru jest dość skomplikowany, ale za to bardzo skuteczny.
Urządzenia do zadań specjalnych
Jedną z największych zalet nagrzewnic wodnych jest fakt, że można je stosować również we wnętrzach, w których z przyczyn technicznych zawodzą praktycznie wszystkie inne systemy dystrybucji ciepła. Niemal bez ograniczeń można używać ich w przemyśle spożywczym, są też urządzeniami podstawowymi na przykład w zakładach drobiarskich i na fermach. W tym przypadku oczywiście na etapie wyboru mogą pojawić się pewne ograniczenia, jednak nadal faktem pozostaje, że nagrzewnice mogą pracować w bardzo trudnych warunkach i świetnie się spisywać.