Reklama

Oczyszczacz powietrza - poznaj jego niezwykłe funkcje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Oczyszczacz powietrza - poznaj jego niezwykłe funkcje - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie urządzeniami do domu, które mają poprawić komfort naszego życia i zadbać o nasze zdrowie. Jednym z takich urządzeń niewątpliwie jest oczyszczacz powietrza. Zastanawiasz się, czy zakup tego rodzaju urządzania to dobry pomysł? Z nami poznasz najważniejsze funkcje oraz zalety posiadania oczyszczacza powietrza w domu.

Czym są oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacz powietrza to zazwyczaj przenośne urządzenie, które ma za zadania eliminować z powietrza różnego rodzaju zanieczyszczenia. Urządzenia tego typu różnią się między sobą parametrami technicznymi i funkcjonalnością oraz mogą posiadać różne sposoby filtracji. Niezależnie od marki tego rodzaju produktu filtracja przebiegać zazwyczaj na kilku poziomach. Na przykład oczyszczacz powietrza Dyson posiada 3-stopniową filtrację. To właśnie urządzenia wyposażone w takie systemy filtracyjne są najbardziej skuteczne. Posiadają filtry wstępne, węglowe i HEPA, co zapewnia niwelowanie większości zanieczyszczeń z powietrza.

Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza?

Wybierając oczyszczacz powietrza do domu, warto zwrócić uwagę na powierzchnię filtrów i szybkość przepływu powietrza. Dzięki tym parametrom technicznym dobierzemy odpowiednie urządzenie dostosowane do wielkości danego pomieszczenia. Niewątpliwie innym parametrem oczyszczaczy powietrza, na który warto zwrócić uwagę ze względu na komfort użytkowania, jest głośność jego pracy. Natomiast pod względem ekonomicznym warto sprawdzić jego zapotrzebowanie na energię.

Sposób na czyste powietrze w domu — czyli jak działa oczyszczacz powietrza?

W znacznym uproszczeniu oczyszczacz powietrza to urządzenie wyposażone w zestaw wentylatorów i filtrów. Wentylatory zasysają zanieczyszczone powietrze z pomieszczenia i przepuszczają je przez system filtrów. Dzięki temu zanieczyszczenia są zatrzymywane na filtrach, a przefiltrowane, czyste powietrze jest oddawane do otoczenia. Taka cyrkulacja powietrza pozytywnie wpływa na jakość powietrza w domu. Wiele modeli dostępnych na rynku wyposażonych jest także w system nawilżania i jonizacji powietrza. Oprócz tego niektóre produkty takie jak np. Dyson oczyszczacz powietrza poprzez działanie promieni UV dodatkowo oczyszcza powietrze z bakterii.

Zalety oczyszczaczy powietrza

Niewątpliwie oczyszczacze powietrza przynoszą wiele korzyści dla zdrowia naszego i naszej rodziny. Największymi zaletami tego typu urządzeń jest to, że oczyszczają powietrze z:

 • cząstek kurzu,
 • roztoczy i drobnoustrojów,
 • wirusów i bakterii,
 • alergenów (pyłków drzew i kwiatów),
 • brzydkich zapachów i dymu papierosowego,
 • ze smogu i zanieczyszczeń mechanicznych.
Dodatkowo oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania, dbają o właściwą wilgotność powietrza w domu. Należy pamiętać, że zła jakość powietrza w domu może powodować:

 • drażniący kaszel,
 • problemy z oddychaniem,
 • wysuszać skórę,
 • podrażniać spojówki,
 • problemy ze snem.
Należy zauważyć, że nowoczesne modele posiadają wiele dodatkowych funkcji takich jak np. automatyczne systemy wykrywania i raportowania o zanieczyszczeniach. Mają różne tryby pracy, np. tryb na noc lub automatyczny, który sam dobiera parametry pracy zależnie do zanieczyszczeń występujących w powietrzu. Dodatkowo są to urządzenia łatwe w obsłudze i eksploatacji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy