Podniesienie jakości i dostępności usług kulturalnych i turystycznych zapewnia dostępność do zasobów dziedzictwa kulturalnego szerokiej grupie odbiorców. Poszerzenie oferty kulturalnej umożliwiło mieszkańcom powiatu bełchatowskiego atrakcyjne spędzanie czasu wolnego oraz spowodowało wzrost atrakcyjności turystycznej regionu.
Miejskie Centrum Kultury
W wybudowanym z dofinansowaniem Funduszy Europejskich Miejskim Centrum Kultury odbywają się różnorodne wydarzenia, między innymi koncerty, spektakle teatralne, czy zajęcia edukacyjne. Znajduje się tu sala teatralna z widownią na 500 osób oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Przy budynku urządzono scenę, gdzie mogą być organizowane imprezy plenerowe. Za pieniądze z kolejnego dofinansowania z Funduszy Europejskich Miejskie Centrum Kultury zakupiło nowe wyposażenie dla pracowni edukacyjnych i artystycznych. Doposażyło pracownię ceramiczną, która otrzymała nowy piec do wypału ceramiki oraz pracownię plastyczną, która wzbogaciła się o kawalety rzeźbiarskie i nowe sztalugi. Również zajęcia muzyczne zyskały nową jakość, dzięki zakupionemu sprzętowi muzycznemu w postaci gitar i wzmacniaczy. Zainstalowano również wygodny w obsłudze system sprzedaży i rezerwacji biletów on-line, dzięki któremu wszystkie bilety na wydarzenia Miejskiego Centrum Kultury i do PGE Gigantów Mocy zakupić można w systemie internetowej sprzedaży.
Giganty Mocy
Największą część Miejskiego Centrum Kultury zajmuje ekspozycja „Giganty Mocy”, która prezentuje historię oraz rozwój i działalność ośrodka górniczo-energetycznego. Można na niej obejrzeć zdjęcia i filmy z okresu budowania bełchatowskiej kopalni oraz elektrowni ― tytułowych gigantów. Zwiedzanie dostosowano do grup szkolnych oraz gości indywidualnych, w tym rodzin z dziećmi. Program dla najmłodszych nastawiony jest bardziej na zabawę, a dla młodzieży i dorosłych na poznawanie faktów z dziedziny techniki, nauk przyrodniczych i historii. Grupy wędrują przez ekspozycję z przewodnikiem. Dla turystów indywidualnych przygotowano audioprzewodniki, w których można wybrać komentarz do ekspozycji w zależności od wieku zwiedzającego. Podczas zwiedzania można przeprowadzać doświadczenia z zakresu fizyki i zjawisk elektryczności, ale i zobaczyć modele maszyn górniczych. W ramach drugiego dofinansowania urządzono pracownię edukacyjną, w której realizowane są warsztaty naukowe dla dzieci zwiedzających Ekspozycję PGE Giganty Mocy. Pracownia zyskała funkcjonalne meble, mikroskopy i komputery, dzięki którym zajęcia edukacyjne stały się ciekawsze i bardziej rozwijające.
Wartość obu projektów wyniosła niemal 24 mln zł, w tym wartość dofinansowania to ponad 9,7 mln zł. Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Miejskie Centrum Kultury wraz z interaktywną wystawą Giganty Mocy służy integracji mieszkańców Bełchatowa i wspiera proces budowania tożsamości lokalnej.