reklama

Kupujemy soczewki kontaktowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kupujemy soczewki kontaktowe - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościWady wzroku są przypadłością wręcz powszechną. Boryka się z nimi większość społeczeństwa – według szacunków jest to około 70% Polaków i Polek. I chociaż najczęściej wady wzroku korygowane są za pomocą okularów, to jednak widać rosnącą popularność soczewek kontaktowych. Jeśli też zastanawiacie się nad takim zakupem, to zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe, jako wyrób medyczny, powinny być kupowane dopiero po konsultacji ze specjalistą. Osobami odpowiednio przeszkolonymi w tym względzie są optometryści i lekarze okuliści. Stąd też przed zakupem szkieł kontaktowych należy umówić się na wizytę w gabinecie. Czy można z niej zrezygnować, jeśli nosimy już okulary i mamy zdiagnozowaną wadę wzroku? Nie – recepta na okulary nie musi być tożsama z receptą na szkła kontaktowe. Wartości korygujące, czyli dioptrie, mogą się różnić, z uwagi na specyfikę sposobu korygowania wzroku każdą z tych pomocy optycznych. Dodatkowo od czasu ostatniej wizyty mogły przecież zajść zmiany w wadzie, a recepta po prostu nie będzie aktualna.

Wizyta u optometrysty to nie tylko dobranie odpowiedniej mocy soczewek. To też odpowiedź na pytanie, czy noszenie soczewek jest możliwe (a nie zawsze tak jest), a także jaki ich rodzaj powinien być optymalny dla naszej wady wzroku. Soczewki kontaktowe różnią się materiałem z którego są wykonane – np. osoby uczulone na silikon powinny wybrać soczewki hydrożelowe. Bywa też, że np. choroby czy dolegliwości eliminują możliwość noszenia soczewek. Tak jest w przypadku niektórych, ostrych, stadiów cukrzycy czy zespołu suchego oka, kłopotów z ciśnieniem, skłonności do zapalenia oczu ale także np. ciąży. Niekiedy też np. ze względu na wrażliwość oczu na podrażnienia wskazany jest określony typ soczewek kontaktowych, jak jednodniowe. Pierwsza wizyta u optometrysty to także czas na naukę zakładania i zdejmowania soczewek. W doborze soczewek nie trzeba zdawać się na wizytę w stacjonarnym gabinecie. Można wykorzystać do tego także wirtualny gabinet okulistyczny, jak prowadzony przez sklep BezOkularow.pl.

 

Jakie soczewki są dla kogo?

Wizyta u specjalisty to także dobry moment, by na podstawie własnych preferencji, zwyczajów, nawyków, trybu życia zdecydować się na wybór odpowiedniego rodzaju soczewek kontaktowych.

Tych na rynku mamy dwa główne rodzaje. Są to mianowicie soczewki jednodniowe oraz o dłuższym czasie noszenia.

W pierwszym przypadku, zgodnie z nazwą, soczewki są noszone przez jeden dzień, a konkretnie przez 12-15 godzin, w zależności od producenta i modelu. Takie soczewki zakłada się rano, nosi przez cały dzień, a następnie zdejmuje i po prostu wyrzuca. Uważane są za bardzo przyjazne dla oka i higieniczne, odpowiednie również dla osób z wrażliwymi i skłonnymi do podrażnień oczami. Wybierają je również osoby, które soczewki traktują uzupełniająco, nosząc je naprzemiennie z okularami, np. na czas uprawiania aktywności fizycznej, sportu czy imprezy. Modeli takich soczewek jest wiele, warto więc poznać ranking soczewek jednodniowych przed ostateczną decyzją o zakupie.

Soczewki miesięczne są troszkę bardziej wymagające, jeśli chodzi o używanie, ale mają jedną ważną zaletę – są po prostu tańsze w stałym noszeniu, niż ich jednodniowe odpowiedniki. Te wymogi to konieczność przemywania soczewek po zdjęciu specjalnym płynem i przechowywania ich w dedykowanym pudełeczku. Również nosi się je jedynie przez kilkanaście godzin dziennie przez 30 dni. Wyjątek stanowią soczewki typu noc i dzień – te z kolei mogą być noszone nawet przez 30 dni, chociaż optometryści mówią, że jednak warto zdjąć je co kilka dni, by wyczyścić soczewki, ale także dać odpocząć oczom.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE