Jakie witaminy należy suplementować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jakie witaminy należy suplementować? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Teoretycznie wszyscy wiedzą, jak ważna jest rola witamin w prawidłowym funkcjonowaniu organizmów. W praktyce jednak niewiele osób wie, jak dostarczać cenne witaminy i suplementy. Żywność, która powinna być naturalnym źródłem witamin, niestety jest zwykle ich niewystarczającym źródłem. Z tego powodu warto jest suplementować witaminy spożywając odpowiednie preparaty. Sprawdź, które witaminy wymagają suplementacji i czemu są tak istotne w diecie?

Suplement diety to preparat sporządzony w warunkach laboratoryjnych. Jego zadanie to uzupełnienie niedoboru minerałów i witamin, których nie sposób w odpowiedniej ilości dostarczyć organizmowi w pożywieniu. Suplementy diety przybierają postać preparatów przyjmowanych doustnie w formie tabletek, kapsułek czy proszku przeznaczonego do rozpuszczenia w wodzie. Suplementy diety nie zastępują posiłków (nie można nimi zastąpić regularnego odżywiania się) i nie są też lekami. Stosowane zgodnie z zaleceniami producenta są w pełni bezpieczne.

 

Witamina D

 

Na pewno wielokrotnie słyszałeś o witaminie, którą dostarczają promienie słoneczne. Jest to witamina D. Rzeczywiście, ta witamina pod wpływem działania promieni słonecznych jest wytwarzana w naszej skórze. Wiadomo jednak, że w Polsce liczba dni słonecznych w ciągu całego roku jest niewielka. Nie dziwi więc, że mieszkańcom naszego kraju jest wyjątkowo ciężko uzupełnić tę witaminę w wystarczających ilościach. Co prawda. poza słońcem znajdziemy ją także w produktach spożywczych takich jak jajka (a właściwie żółtka), tłuste ryby, wątróbka, sery. Witaminie D przypisuje się takie właściwości jak utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia w organizmie, właściwe wchłanianie wapnia i fosforu, wspomaganie funkcjonowania mięśni i układu odpornościowego, utrzymanie zdrowia kości i zębów. Niedobór witaminy D objawia się większą podatnością na infekcje, gorszą regeneracją urazów, bólem mięśni, stawów i kości. Braki tej witaminy mogą też przynosić takie dolegliwości, jak zmęczenie i gorsze samopoczucie.

 

Witamina K

 

Witamina K umożliwia prawidłowe krzepnięcie i pomaga w prawidłowym wchłanianiu wapnia do organizmu. Naturalnie witamina K występuje w warzywach takich jak brokuły, seler, rzepa, awokado, ogórek, sałata, a także w serach i wątróbce. Niedobór witaminy K może zaburzać gospodarkę wapniową w organizmie, co stanowi przyczynę osteoporozy i nieprawidłowej mineralizacji kości. Ponadto deficyt witaminy K może utrudniać gojenie ran, a u kobiet być przyczyną długich i obfitych miesiączek. Ponieważ witaminy D i K wykazują podobne działanie i wzajemnie się uzupełniają, można spotkać je łącznie w jednym preparacie. np. witamina d3 k2.

 

Witamina C

 

Witamina C to znany sposób na leczenie infekcji, zwłaszcza przeziębień. Witamina C jest także doceniana przesz osoby, którym zależy na zdrowym, pięknym wyglądzie. Dostarczanie organizmowi tej witaminy pozwala zapobiec starzeniu się skóry. Dzieje się tak dlatego, że witamina C zapobiega stresowi oksydacyjnemu i powstawaniu wolnych rodników, które odpowiedzialne są za niszczenie skóry. Witaminę C można znaleźć w owocach (szczególnie cytrusach), pomidorach czy zielonej pietruszce.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE