Hobby w języku obcym
Czym się interesujesz? Może jest to fotografia, motoryzacja, albo podróże? Pewnie zdarzyło Ci się czytać artykuły na ten temat, oglądać filmiki, szukać ciekawostek i informacji. Dlaczego nie zrobić tego w języku, którego się uczysz? Poszukaj artykułów po angielsku, hiszpańsku, niemiecku lub w każdym innym języku i czytaj! Jeśli nie rozumiesz jakiegoś słowa, zapisz je i znajdź jego znaczenie w słowniku. W księgarni językowej Bookland znajdziesz słowniki Longman, Pearson, Cambridge, Langenscheidt i innych najlepszych wydawnictw dostępnych na rynku.
Rymowanki
Podczas nauki słówek szukaj rymów, najlepiej absurdalnych i śmiesznych. Zabawne zestawienia szybciej zapadną Ci w pamięć! Możesz także tworzyć krótkie wierszyki i rymowanki w wybranym języku i powtarzać je. Im śmieszniejsze dzieło literackie stworzysz tym lepiej!
Książki, opowiadania, artykuły i… komiksy
Czytanie to jeden z aspektów nauki języka obcego. Czytaj wszystko, jeśli nie rozumiesz konkretnych słów czy wyrażeń, wspomagaj się słownikiem. Nie omijaj komiksów i zabawnych historyjek! To one są najczęściej zapamiętywane przez nas mózg, a dodatkowo dostarczają rozrywki. Kolejnym sposobem jest też tłumaczenie polskich opowiadań, czy fragmentów książek na język, którego się uczysz i odwrotnie! To ważny aspekt nauki języków obcych, a często pomijany lub upraszczany do pojedynczych zdań. Dłuższa wypowiedź zawiera w sobie kontekst sytuacyjny, pokazuje w jak dane zdanie można przekształcić w zależności od tego co je poprzedza i po nim następuje. Próbuj i nie zniechęcaj się drobnymi niepowodzeniami, trening czyni mistrza!
Filmy i seriale
Pewnie nie raz zdarzyło Ci się oglądać filmy i seriale dla przyjemności. Możesz oglądać też takie, w języku, którego się uczysz! Zrezygnuj jednak z lektora, postaw na wersję oryginalną, lub jeśli nie jesteś na tyle zaawansowany w operowaniu danym językiem, zdecyduj się na opcję z napisami. Wsłuchuj się w mowę bohaterów, zwracaj uwagę na słowa, których używają, sposób składania wypowiedzi i ucz się jednocześnie relaksując po trudnym dniu.
Gry i zabawy
Skoro mowa o bawieniu się językiem, nie można zapominać o zabawach towarzyskich! Gry, w które na co dzień grasz w swoim ojczystym języku możesz zamienić na wersję obcojęzyczną. Może to być na przykład gra w 20 pytań, która polega na odgadnięciu wymyślonego słowa dzięki odpowiedziom „tak” lub „nie” na pytania, albo popularne skojarzenia, gdzie zamiast po polsku uczestnicy mogą mówić po angielsku, hiszpańsku lub w jeszcze innym znanym Wam języku. Inną opcją jest zabawa polegająca na układaniu słów z wylosowanych liter, gdzie układane wyrazy również mogą być obcojęzyczne.