reklama

Flip mieszkania. 3 rzeczy, które warto wiedzieć o tym sposobie zarabiania na nieruchomościach

Opublikowano:
Autor:

Flip mieszkania. 3 rzeczy, które warto wiedzieć o tym sposobie zarabiania na nieruchomościach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościTermin flip mieszkania pochodzi od angielskiego "house flipping". Co oznacza? Ideą takiego rozwiązania jest zakup nieruchomości, podwyższenie jej wartości, np. poprzez wykonanie remontu, i sprzedaż z zyskiem. W ostatnim czasie flip zyskuje zdecydowanie na popularności, bowiem to sposób na łatwe zarobienie pieniędzy w stosunkowo krótkim czasie. Aby jednak inwestycja była naprawdę opłacalna, a przede wszystkim zgodna z obowiązującą literą prawa, warto poznać bliżej przynajmniej kluczowe aspekty flipowania nieruchomości.

Poza stanem technicznym nieruchomości, warto zweryfikować jej stan prawny

To oczywiste, że kupując mieszkanie dla flippingu sprawdzamy przede wszystkim jego stan techniczny. Określi to nam skalę i koszt przyszłego remontu, a także pozwoli wybrać najlepszą formę podniesienia wartości nieruchomości (duże lokum możemy podzielić np. na dwa mniejsze). Jednak warto przy tym pamiętać, że korzystna cena nieruchomości może nie wynikać jedynie z jej kiepskiego stanu technicznego. Czasem okazuje się, że atrakcyjna oferta wiąże się z nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomości. Niezałatwione sprawy spadkowe, lokatorzy czekający na eksmisję, obciążenia w księgach wieczystych - tutaj opcji jest co najmniej kilka. Stąd też popularne i polecane inwestorom rozwiązanie, jakim jest audyt prawny nieruchomości. Na https://www.umowadeweloperska.pl/flip-mieszkania-warto-zaczac-od-audytu-prawnego-nieruchomosci/ znaleźliśmy kompleksowe informacje na ten oraz inne tematy związane z flipem mieszkania. Warto je zweryfikować, zanim dojdzie do transakcji. Najlepiej z prawną pomocą specjalistów. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której zyskowna inwestycja okazałaby się zakupem przysłowiowego kota w worku.

Flip mieszkania to biznes. Trzeba więc pamiętać o podatkach i obowiązującej rękojmi 

Sprzedając wyremontowaną nieruchomość warto z pewnością pamiętać o rękojmi obowiązującej przez 5 lat od zawartej transakcji. Ryzyko wystąpienia wad istnieje zawsze. Mogą dotyczyć one zarówno stanu technicznego sprzed remontu, jak i powstać podczas jego pospiesznej realizacji (tempo wykonania remontu jest zasadniczą kwestią, bowiem nikt nie chce zbytnio zwlekać ze sprzedażą nieruchomości, w którą zainwestował i która ma stanowić źródło jego zarobku). Stąd konieczność rozpatrzenia tematu odpowiedzialności za ewentualne wady. Najlepiej określić ją korzystając ze wsparcia specjalistów w zakresie prawa. Dobrze skonstruowana umowa będzie z pewnością bardzo pomocna.

Sprzedaż nieruchomości to opodatkowana czynność cywilnoprawna. Podatek w wysokości 19 proc. należy rozliczyć z fiskusem składając PIT 19 po zakończeniu roku, w którym doszło do transakcji.

Fundusze na start

Tutaj opcje do wyboru są trzy: środki własne, kredy hipoteczny oraz zaangażowanie środków przyszłego nabywcy mieszkania. W ostatnim przypadku wchodzą jednak w grę regulacje dotyczące ustawy deweloperskiej. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza, że obowiązki dewelopera, ilość koniecznej dokumentacji sprzedażowej, czy obsługa mieszkaniowego rachunku powierniczego mogą stanowić spore obciążenie dla inwestora.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE