reklama

Dodatki niezbędne w każdym mieszkaniu

Opublikowano:
Autor:

Dodatki niezbędne w każdym mieszkaniu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościDodatki zazwyczaj kojarzą się z rzeczami, bez których można się w mieszkaniu obyć. To ramki, wazony, figurki - jednym słowem coś niepotrzebnego. Jednak nie każdy dodatek jest bezużyteczny. Niektóre z nich okazują się wręcz niezbędne w mieszkaniu, a ich brak wiąże się ze stresem i gorączkowym biegiem do sklepu. Jakie to dodatki?

Apteczka

Bodajże najbardziej istotny dodatek, który ratuje w sytuacjach kryzysowych. Warto w nim mieć spirytus salicylowy, bandaż, opaskę uciskową, plastry, nożyczki, silniejsze płyny do odkażania, amol, maści do chłodzenia i rozgrzewania, gazę, niezbędne leki przeciwbólowe i zmniejszające opuchliznę… Im więcej, tym lepiej. Apteczka powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci, stałym i skąd łatwo ją wyciągnąć. Przed umieszczeniem w domu, warto wybrać optymalne dla niej miejsce, aby nie musieć tracić czasu na szukanie jej czy wyciąganie spod masy innych rzeczy. To, co zużyliśmy z apteczki, powinno być uzupełnione najszybciej, jak się da.

Narzędzia

Śrubokręty, obcęgi, młotki, gwoździe i wkręty oraz wiele innych narzędzi powinno stać się mieszkańcami naszych czterech kątów. Naprawianie drobnych usterek jest niemal codziennością, zwłaszcza w lokalach mieszczących się w starszym budownictwie. Błędy zdarzają się również przy wykańczaniu nowych mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim, Warszawie i innych miastach, czy to ze strony dewelopera, czy właścicieli. Niezależnie od tego, czy będziemy chcieli przybić gwóźdź do powieszenia na nim ramki, czy trzeba wymienić uszczelkę w zlewie, czy dokręcić kurek… lista jest długa, a do każdej pozycji potrzebne są podstawowe narzędzia.

Akcesoria do przepychania odpływów i rur

Zatkanie odpływów nie jest tak rzadkie, jakby się zadawało. Resztki jedzenia i kosmetyków, włosy - to wszystko wpływa na stopniowe zatykanie się odpływów. Czasem nie pomagają środki udrożniające w postaci płynów i żeli, warto więc mieć na stanie żyłkę. Podobnie jest w przypadku toalety - na rynku istnieje wiele środków, które mogą pomóc pozbyć się problemu. Od naklejek, których działanie jest oparte na wytworzeniu odpowiedniego ciśnienia, aż po domowe przetykacze. Pomogą one przede wszystkim oszczędzić nam nerwy i pieniądze - jeśli ich działanie okaże się skuteczne, unikniemy wzywania hydraulika. Raz na jakiś czas warto też dokonywać przeglądów sanitarnych - zarówno elementów odpływowych, jak i elektrycznych czy gazowych.

Świeczki i zapałki, latarka

Niezwykle przydatne, a wręcz niezbędne w sytuacjach kryzysowych, kiedy zabraknie prądu jesienią lub zimą, oraz kiedy wysiądą korki. Dobrej jakości latarka to świetna opcja szczególnie, gdy w domu są dzieci. Jej działanie jest o wiele dłuższe niż świeczek, chyba że zapomnimy dokupić baterie - wtedy jesteśmy zdani na świeczki. Warto mieć kilka świec o długim paleniu i zapałki. Najlepszym wyjściem jest posiadanie jednego i drugiego - świec można używać do rozświetlania pomieszczeń, a latarki do sprawdzania korków, szukania przedmiotów. Dość istotna przy tym może okazać się wiedza z zakresu układu przewodów elektrycznych w budynku - nie zawsze korki znajdują się w wiadomym miejscu, nie zawsze też ich przepalenie jest powodem braku prądu (źródło: RynekPierwotny.pl). W znalezieniu usterki może nam też pomóc zarządca budynku, jeśli mieszkanie znajduje się w bloku lub kamienicy.

Soda, cytryna, ocet

Niezbędna trójka do usuwania trudnych zabrudzeń, delikatnego przepchania odpływów, pozbycia się plam z zafarbowanych ubrań. Dzięki cytrynie lśnić będą wszystkie metalowe i chromowane powierzchnie, pomoże także delikatnie wybielić wannę i zlew. Dzięki sodzie pozbędziemy się tłuszczu z blatów, oporniejszych plam z obrusu czy ubrań. Ocet jest niezbędny przy odkażaniu drewnianych akcesoriów w kuchni, odstrasza insekty, usuwa kamień... Połączenie sody i octu pomaga przetykać niewielkie zatory w odpływach, a także pozbywa się nieprzyjemnego zapachu. Zastosowanie tych trzech produktów jest bardzo szerokie, co powoduje, że są niezbędne w każdym domu.

Odświeżacz

Nie niezbędny, ale niezwykle przydatny. Naturalny lub kosmetyczny - odświeżacz w domu zawsze się przyda. Czy to w łazience, kuchni, czy sypialni. Pomaga neutralizować nie tylko zapachy nieprzyjemne, ale także rozchodzące się z kuchni. O ile bowiem aromat smażonych żeberek wspaniale czuć w mieszkaniu, o tyle przesiąknięte nim ubrania w pracy mogą zrazić do nas kilka osób. Odświeżaczami mogą być specjalne spraye czy elektroniczne wtyczki, świece, ale także naturalne olejki, np. miętowy, cytrynowy, pomarańczowy - kupimy je za grosze. Bardzo dobrze zapachy pochłaniają cytryny czy ziarna kawy, a także torebki herbaty. Te ostatnie można wkładać np. do butów. W okresie świąt Bożego Narodzenia popularne jest samodzielne wykonanie odświeżacza złożonego z pomarańczy i goździków - warto powiesić go zwłaszcza w szafie z ubraniami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE