Dlaczego rana się długo goi?
Długo gojąca się rana, to taka, w przypadku której odbudowa fizjologiczna ciągłości skóry nie zachodzi w prawidłowy sposób. Wolne gojenie się rany to przewlekły stan zapalny, który jest obciążeniem dla organizmu i zaburza nie tylko inne procesy fizjologiczne, ale często uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie.
Długo gojąca się rana charakteryzuje się znacznym ubytkiem naskórka, zaczerwienieniem skóry i obrzękiem, a często także owrzodzeniem zmienionego chorobowo miejsca. Mimo powszechnie dostępnych form leczenia, działania terapeutyczne nie przynoszą oczekiwanych efektów.
Co cechuje długo gojącą się ranę?
- przerwanie ciągłości skóry;
- znaczny ubytek naskórka;
- ból;
- zaczerwienienie;
- obrzęk;
- owrzodzenie;
- martwica tkanek;
- wysięk;
- możliwy fetor z rany.
Długo gojąca się rana to problem, który należy rozpatrywać w odniesieniu do różnych aspektów życia. Podstawowy to medyczny związany z uszkodzeniem tkanek. Warto wspomnieć o psychicznym podłożu, jakie związane jest z defektem estetycznym, wynikającym z oszpecenia ciała lub fetoru, który wydobywa się z długo gojącej się rany.
W ujęciu społecznym i ekonomicznym osoba chora pozostaje bez możliwości podjęcia pracy zawodowej, gdyż dysfunkcja i dolegliwości stanowią przeszkodę w zwyczajnym, codziennym funkcjonowaniu.
Trudne gojenie ran – co ma wpływ na proces gojenia?
Długie gojenie ran to patologiczny stan organizmu, który jest obciążeniem dla ustroju, w szczególności dotyczy to wzmożonej aktywności układu immunologicznego, który jest odpowiedzialny za ochronę przed czynnikami zaburzającymi równowagę. Dodatkowo naruszenie podstawowej bariery, jaką jest naskórek, powoduje łatwiejsze wnikanie patogenów takich jak bakterie, wirusy, czy pasożyty. Wysięk i wilgotność okolic długo gojącej się rany jest też dobrym podłożem do pojawienia się zakażenia grzybiczego.
Jakie czynniki wpływają na długie gojenie się ran?
- niska odporność organizmu;
- podeszły wiek;
- niedożywienie;
- choroby przewlekłe (cukrzyca typu 2);
- choroby nowotworowe;
- niewłaściwa dieta;
- zaburzenia wodno-elektrolitowe;
- używki (alkohol, papierosy).
Długie gojenie ran może utrudniać brak dostępu tlenu do zmienionego chorobowo miejsca. Z drugiej strony otwarta rana, jeżeli nie jest w odpowiedni sposób zabezpieczona, powoduje ryzyko zanieczyszczenia. Okolice trudno gojącej się rany nie powinny być uciskane elastycznymi elementami odzieży ze względu na utrudnienie przepływu krwi, co może wpływać na powstawanie martwicy tkanek. W przypadku martwicy zwykle dochodzi do amputacji tkanek martwiczych. Najczęściej dotyczy to tzw. stopy cukrzycowej.
Długie gojenie ran – jak leczyć?
Długie gojenie się ran to przewlekły stan zapalny, który będzie miał wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Trudno gojąca się rana wymaga innego podejścia w zakresie pielęgnacji. W celu dobrania właściwej drogi terapeutycznej należy dokonać oceny chorobowo zmienionego miejsca. Sprawdza się wówczas obecność wysięku, czy występuje krwawienie i nieprzyjemny zapach z rany. Subiektywnym odczuciem będzie poziom odczuwanego bólu, jednak taka informacja jest również sygnałem do zachowania terapeutycznego.
W pierwszej kolejności należy we właściwy sposób zabezpieczyć trudno gojącą się ranę. Do oczyszczania zwykle używa się roztworu wodnego z 0,9% stężeniem NaCl z preparatem antyseptycznym. Opatrunki wykorzystywane do pielęgnacji długo gojącej się rany zawierają jony srebra ze względu na właściwości neutralizujące chorobotwórcze mikroorganizmy. W przypadku długo gojącej się rany należy podkreślić konieczność zapewnienia przepływu powietrza i zadbanie o odpowiednie pH skóry. Przy stwierdzonym zakażeniu bakteryjnym, należy zastosować leczenie celowanym antybiotykiem.