reklama
reklama

Dziś Boże Ciało. Prymas Polski o niezwykły znaczeniu uroczystości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KAB

Dziś Boże Ciało. Prymas Polski o niezwykły znaczeniu uroczystości  - Zdjęcie główne

W procesjach tradycyjnie bierze udział wielu wiernych. Wyjątkiem był tylko czas pandemii. | foto KAB

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości W czwartek w całej Polsce odbywają się uroczystości Bożego Ciała. Ulicami miast i miasteczek przejdą procesje, podczas których dzieci będą sypały kwiaty. To wyraz wdzięczności wiernych za dar Boga, który oddaje się im pod postacią chleba.
reklama

Boże Ciało to święto ruchome, a to oznacza, że nie jest przypisane do konkretnej daty. Wypada zawsze w czwartek, dokładnie 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. W tym roku przypada 16 czerwca. 

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy tego dnia udają się do kościoła, gdzie po mszy świętej uczestniczą w procesjach. Jest to czas, podczas którego oddają cześć Najświętszemu Sakramentowi. Uroczystość ma charakter radosny i dziękczynny. Wierni po  wyjściu z kościoła udają się procesją do czterech oddalonych od siebie ołtarzy, przy których czytana jest lub śpiewana Ewangelia jednego z czterech ewangelistów. 

Boże Ciało: ponad pół tysiąca lat tradycji 

Uroczystość Bożego Ciała została ustanowiona na skutek objawień św. Julianny z Cornillon (miała je w 1209 roku). W Polsce święto ma również długą tradycję.  Zostało wprowadzone przez krakowskiego biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku. Natomiast w1420 na synodzie gnieźnieńskim święto to uznano za powszechne i obchodzone we wszystkich kościołach w państwie.  

W 2021 roku z powodu pandemii uroczystości odbywały się w reżimie sanitarnym, dlatego wiele parafii zrezygnowało z dużych procesji i organizowało mniejsze wokół kościoła. Natomiast dwa lata temu procesje nie obyły się w ogóle. 

Prymas Polak o Bożym Ciele

Podczas ostatniej uroczystości Prymas Polski Wojciech Polak, który przewodniczył mszy świętej w gnieźnieńskiej katedrze, a następnie wspólnie z wiernymi uczestniczył w procesji eucharystycznej, mówił o znaczeniu Bożego Ciała w życiu człowieka. 

Boże Ciało jest po to, abyśmy nauczyli się rozpoznawać Boga w naszej codzienności, abyśmy uczynili ją bardziej wrażliwą na Boga, abyśmy w imię tej obecności Boga pośród nas wyciągnęli nasze dłonie w geście pojednania i przebaczenia do tych, z którymi nie jest nam łatwo.

Jak tłumaczył, wychodząc z Najświętszym Sakramentem na ulice miasta, mamy szansę rozpoznawać Boga w naszej codzienności. On bowiem wchodzi w ten widzialny sposób w naszą ludzką codzienność. Nie można bowiem Jezusa traktować jako kogoś dalekiego.

Nie można spotkania z Bogiem traktować jako jedynie odświętny moment naszego życia. Nie można szczelnie oddzielać Go od naszej codzienności lub życia dzielić na to, co Boże i na to, co Mu jest niedostępne. 

W tym roku Prymas Polski przewodniczyć będzie mszy św. i homilii w Inowrocławiu. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama