reklama

5 kryptowalut innych niż Bitcoin, które warto znać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

5 kryptowalut innych niż Bitcoin, które warto znać - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościBitcoin to najbardziej znana kryptowaluta, jednak zdecydowanie nie jest niejedyną, którą warto znać. Wszystkim kryptowalutom, tym bardziej i mniej znanym przyświeca wspólny cel - tworzenie i przetwarzanie cyfrowych walut i transakcji w systemach, które są w całości zdecentralizowane i bezpieczne. Ideą kryptowalut jest uwolnienie się od kontroli rządowych i bankowych.

Główny podział kryptowalut to Bitcoiny oraz altcoiny, czyli wszystkie inne kryptowaluty, które powstały później i są na Bitcoinie wzorowane, często promując się jako jego ulepszone wersje. Altcoiny cechuje wiele ciekawych funkcji, a także równie wysokie poziomy bezpieczeństwa oraz szybkość transakcji.

Przyjrzyjmy się pięciu najważniejszym kryptowalutom, które konkurują z Bitcoinem. Obecnie istnieje ponad 4000 kryptowalut, a ta liczba stale rośnie. Niektóre z nich posiadają minimalny wolumen obrotu, jednak te wspomniane poniżej cieszą się już dużą popularnością wśród inwestorów.

1. Litecoin (LTC)

Litecoin działa w branży od 2011 roku i jest uważany za jedną z pierwszych kryptowalut, która postanowiła konkurować z Bitcoinem. Przez niektórych jest określany srebrem, a sam Bitcoin złotem. Kryptowalutę Litecoin stworzył absolwent MIT i były inżynier Google - Charlie Lee.

Litecoin jest oparty na otwartym kodzie źródłowym i oczywiście nie jest kontrolowany przez żaden centralny organ. W porównaniu do Bitcoina jest w stanie znacznie generować nowe bloki w krótszym czasie i oferuje szybsze transakcje. Kryptowalutę Litecoin akceptuje coraz więcej sprzedawców. Obecnie jest uznawany za szóstą kryptowalutę na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej.

2. Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash (BCH) to efekt pracy programistów bitcoinów oraz samych górników, którzy mieli zastrzeżenia co do przyjęcia technologii SegWit2x. Według nich SegWit 2x nie zajmował się problemem skalowalności waluty i nie podążał drogą wytyczoną przez twórcę Bitcoina Satoshi Nakamoto. Twórcy BCH zarzucali, że proces wprowadzania SegWit 2x nie był wystarczająco przejrzysty i obawiali się, że zagrozi on decentralizacji kryptowaluty.

W grudniu 2017 r. zainicjowano tzw. hard fork i stworzono Bitcoin Cash, który posiada swój własny blockchain i specyfikację. Bitcoin Cash może szybciej przetwarzać transakcje niż Bitcoin, skracając tym samym czas oczekiwania i obniżając opłaty.

3. Ethereum (ETH)

Ethereum to zdecentralizowana platforma blockchain, w której można tworzyć specjalne aplikacje (dApps). Działa na rynku od 2015 roku. Z kolei Ether to kryptowaluta, która jest używana do przeprowadzania transakcji w Ethereum. Celem Ethereum było stworzenie zdecentralizowanego zestawu produktów finansowych, do których każdy może uzyskać swobodny dostęp, niezależnie od lokalizacji.

Kryptowaluta Ether pozwala poruszać się po platformie Ethereum i jest poszukiwana przez programistów, którzy chcą uruchamiać i rozwijać aplikacje w blockchain lub przez samych inwestorów, którzy planują dokonywać zakupów innych walut cyfrowych za pomocą ETH. Ether jest obecnie uważany po Bitcoinie za drugą co do wielkości kryptowalutę pod względem kapitalizacji rynkowej.

4. Stellar (XML)

Głównym celem lumen, który jest natywną kryptowalutą Stellar jest pomoc instytucjom w przetwarzaniu dużych transakcji i dostarczanie rozwiązań dla przedsiębiorstw w wielu walutach. Stellar to blockchain typu open source, który w szybkim tempie i z niższymi opłatami obsługuje ogromne, trwające wiele dni transakcje, w które normalnie należałoby zaangażować pośredników. Użytkownicy, którzy chcą korzystać z blockchain Stellar są zobowiązani do posiadania Lumenów. Założycielem sieci Stellar jest Jed McCaleb (twórca protokołu Ripple). To właśnie dla Stellar Development Foundation porzucił on swoją rolę w Ripple.

5. Tether (USDT)

Tether jest zaliczany do jednych z pierwszych tzw. stablecoinów. Stablecoiny to kryptowaluty, które ustalają wartość rynkową waluty lub innego punktu odniesienia, aby zmniejszyć swoją zmienność. Wiele kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ether czy Litecoin doświadcza nieraz ogromnych wahań swojej wartości. Zadaniem Tether i innych stablecoinów jest ustabilizowanie wahań cen i przyciągnięcie tych użytkowników, którzy boją się ryzyka. Wartość kryptowaluty Tether jest bezpośrednio związana z ceną dolara amerykańskiego. Użytkownicy Tethera mogą łatwo dokonywać przelewów z kryptowalut na dolary amerykańskie.

Tether został uruchomiony w 2014 r. i jest określany jako platforma, która obsługuje blockchain i pomaga w cyfrowym korzystaniu z walut fiducjarnych. Obecne Tether jest trzecią co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej.

Podsumowanie

Rynek kryptowalut stale się rozszerza, dlatego nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się nowy, jeszcze lepszy altcoin. Pomimo tego, że to Bitcoin wciąż święci triumfy, jeśli chodzi o popularność, coraz więcej użytkowników interesuje się także innymi cyfrowymi walutami oraz możliwościami, jakie dają udoskonalane wciąż altcoiny. Analizując kryptowaluty warto zwracać uwagę na ich ranking względem siebie w porównaniu do posiadanej kapitalizacji rynkowej. Ponadto warto brać pod uwagę ich specyfikę (np. stablecoiny są znacznie mniej ryzykowne niż inne kryptowaluty) oraz własne cele inwestycyjne.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE