reklama
reklama

Rewolucja w przychodniach. Zobacz, na jakie badania będzie mogł cię wysłać lekarz rodzinny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat To ważna wiadomość dla pacjentów. Już wkrótce lekarz pierwszego kontaktu będzie miał możliwość zlecić choremu znacznie więcej badań diagnostycznych. Ma to skrócić czas oczekiwana na postawienie diagnozy. Ponadto, prowadzący będzie mógł wysłać chorego na badania profilaktyczne oraz osobiście zająć się jego opieką koordynowaną. To zmiany, o których powinniśmy wiedzieć.
reklama

W życie wchodzi ustawa dotycząca świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Przepisy uruchamiają opiekę koordynowaną w przychodniach i rozszerzają pakiet badań, na który będą mogli kierować lekarze rodzinni. Zmiany wejdą w życie 1 października.

Badania z budżetu powierzonego. Zobacz, co znajduje się na liście 

Co nowe przepisy oznaczają dla pacjentów? Przede wszystkim to, że  poszerzymy zostanie zakres badań diagnostycznych zlecanych przez lekarzy POZ, który będzie mógł także wystawiać skierowania na badania finansowane z budżetu powierzonego. Są to środki, które będzie można wykorzystać na sfinansowanie badań dodatkowych, nieistniejących dotychczas w koszyku świadczeń, a także na konsultacje specjalistyczne w wybranych chorobach. Po poszerzeniu listy ma się skrócić czas oczekiwania na postawienie diagnozy, a co za tym idzie – wdrożenie odpowiedniego leczenia. Na liście znajdą się m.in. badania:

  • poziomu ferrytyny
  • witaminy b-12
  • anty-CCP
  • antygenu H pylori w kale
  • anty HCV
  • szybkie testy: CRP-ilościowy dla dzieci do ukończenia 6 roku życia
  • strep test (wymaz z gardła).

Konsultacje ze specjalistą oraz badania, które przyśpieszą diagnostykę 

Dzięki zmianom, które wkrótce wejdą, lekarz POZ będzie mógł skierować pacjenta na tomografię klatki piersiowej po uprzednio wykonanym zdjęciu radiologicznym i stwierdzeniu w opisie zmian wymagających weryfikacji. Ponadto, przewlekle chorzy pacjenci będą w jak największym stopniu prowadzeni na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, a nie jako to było do tej pory tylko przekazywani do specjalistów. Chodzi między innymi o chorych na cukrzyce. 

Co ważne, od 1 października, aby usprawnić proces leczenia pacjenta, zostaną wprowadzone konsultacje między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej a lekarzem specjalistą. Będzie to tak zwana opieka koordynowana. W jej ramach będzie można wykonać badania z zakresu:

  • kardiologii,
  • diabetologii,
  • endokrynologii,
  • pulmonologii.
I z tymi też specjalistami lekarz rodzinny ma konsultować swoich pacjentów. Zmiany te mają  przyspieszyć diagnostykę i usprawnić leczenie:

  • cukrzycy,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • niewydolności serca,
  • przewlekłej choroby niedokrwiennej serca,
  • migotania przedsionków,
  • astmy oskrzelowej,
  • przewlekłej choroby obturacyjnej płuc,
  • niedoczynności tarczycy.

Zmiany będą wprowadzane stopniowo. Kiedy można zmienić przychodnię? 

Lekarz, z którym rozmawiamy o nadchodzących zmianach pozytywnie ocenia nowe przepisy. Zwraca jednak uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim czas, jaki medycy poświęcają pacjentom. Obecnie jest to średnio 10, 15 minut. Przy poszerzonej diagnostyce może to być jeszcze raz tyle. Oznacza to, że już przy rejestracji należałoby zaznaczyć, że wizyta będzie dłuższa. 

Oczywiście może się to wydawać mało istotne, bo w przychodniach i tak się czeka na wizytę, ale proszę wziąć pod uwagę, że mamy do czynienia z osobami chorymi, których należy jak najszybciej "obsłużyć". Oczywiście godzina, na którą umawiamy pacjenta jest godziną orientacyjną, ale zazwyczaj to wejście do gabinetu następuję z kilkuminutowym opóźnieniem. Kiedy będziemy wiedzieli, że mamy wizytę koordynowaną, będziemy mogli inaczej ustawić kolejnego pacjenta. 

Lekarz tłumaczy nam, że potrzeb czasu, aby opisywane zmiany zaczęły płynnie funkcjonować. 

Docelowo to ma szansę bardzo dobrze funkcjonować. My jesteśmy lekarzami pierwszego kontaktu, czyli mamy największą wiedzę o naszych pacjentach, powiem nawet, że najbardziej nam ufają. Dlatego dobrze, że dostajemy narzędzia, które pozwalają nam koordynować leczenie chorych na cukrzycę, astmę czy z chorobami układu krążenia

 - wylicza i dodaje, że musimy wiedzieć, że nie wszystkich przychodniach zmiany mogą zacząć funkcjonować już od 1 października. Warto dopytać, czy i kiedy dana placówka je wprowadzi. Ostatecznością, na którą możemy się zdecydować to zmiana na taką, w której opisywany pakiet będzie dostępny. Lekarz przypomina, że bezpłatnego przepisania do innej przychodni, czy lekarza, możemy dokonać nie częściej niż dwa razy w roku. Kolejna zmiana będzie już płatna. 

Jeżeli mamy "swojego"lekarza, który nas prowadzi, warto poczekać. Myślę, że rozszerzony pakiet badań będzie wprowadzany stopniowo. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama