Twórczo i międzynarodowo - ruszają kolejne warsztaty fotograficzne BTF-u

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i edukacja Już jutro ruszają IX Międzynarodowe Warsztaty fotograficzne ENERGIA 2019. W ramach tegorocznej odsłony przedsięwzięcia Bełchatów odwiedzi 40 fotografików z Polski, Czech, Litwy i Niemiec. Wspólna artystyczna praca, wymiana doświadczeń i prezentacja dorobku – to podstawowe i niezmienne od lat cele tej inicjatywy.

Program warsztatów jak zawsze ułożony jest niezwykle bogato i różnorodnie.

- Fotograficy będą pracować między innymi w Skansenie Lokomotyw w Zduńskiej Woli, na tamtejszym cmentarzu żydowskim, w ramach projektu street photo uczestnicy pojadą do Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego. Nie zabraknie też miejsc z naszego powiatu, w którym zaplanowano sesje objazdową. Tradycją jest też fotografia studyjna, część artystów będzie tworzyć w atelier fotograficznym BTF-u. Dla miłośników pracy w ciemnościach zorganizowano wieczorną sesję „światło i woda“ - mówi o programie warsztatów Andrzej Juchniweicz, prezes BTF-u.

Tegorocznym warsztatom będą towarzyszyć dwie wystawy: „Przenikanie w przeszłość“ autorstwa Mirosława Nowaka z Myślenic oraz „Tribute to colours“ Tomasza Sikory.

Sikora to czołówka polskiej fotografii, ale szerokie uznanie dla swojej artystycznej pracy uzyskał też na świecie. Dwukrotnie uznano go najlepszym fotografem reklamowym w Australii i Oceanii. Pracował dla czołowych agencji reklamowych w USA, Australii, Nowej Zelandii, Malezji, Singapurze, Hong Kongu i w Europie. Na rodzimym rynku współpracował z czołowymi polskimi grafikami, tworząc między innymi plakaty filmowe i teatralne. W bogatym artystycznym dorobku posiada również dokonania z dziedziny fotografii mody, wykonywał projekty m.in. dla Comme des Garçons, Romeo Gigli, Giorgio Armani, Dries Van Noten, Yohji Yamamoto, Issey Miyake czy Prady. Jest pomysłodawcą Galerii Bezdomnej będącą mekką fotografii niezależnej. Galeria, która powstała w 2001 roku została przez Sikorę stworzona wspólnie z Andrzejem Świetlikiem jako odpowiedź na potrzeby młodych twórców, których nie wystawiały instytucje państwowe ani inne prywatne galerie. Bezdomna, jak sama nazwa wskazuje, nie ma stałego adresu. Wędruje z miasta do miasta, z dzielnicy do dzielnicy. Często wykorzystuje jako przestrzeń wystawienniczą pustostany, opuszczone. T

- Tomasz Sikora będzie obecny przez trzy dni na warsztatach na których przeprowadzi wykład ale również będzie można z nim podyskutować przez cały czas trwania warsztatów – mówi Andrzej Juchniewicz, prezes BTF.

"Przenikanie w przeszłość" - wystawa Mieczysława Nowaka to wspaniały zbiór opracowanych dzieł Mieczysława Nowaka, który pokazuje Myślenice dawniej i dziś w tych samych miejscach. Autor z ponad pięciuset zachowanych archiwalnych zdjęć wybrał ok. 150 i ruszył w teren, by przekonać się, że jedynie ok. 30 miejsc pozostało mniej więcej w otoczeniu, z którego można zrobić współczesne ujęcie podobnego kadru. Mnóstwo zdjęć robiono z ówcześnie najbardziej widokowej Plebańskiej Góry, ale tam gdzie kiedyś były puste pola, są teraz zarośla i zadrzewienia oraz zabudowane Osiedle Tysiąclecia… Efekty można zobaczyć na poniższej prezentacji.

Autor opowiada też o trudnościach i ciężkiej pracy oraz kłopotach technicznych jakie nastarczała taka technika opracowania i zamiar pokazania Myślenic na starych fotografiach z dniem dzisiejszym.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE