reklama

Echa wielkiego pożaru Notre Dame. Strażacy interweniowali w kościołach na terenie powiatu bełchatowskiego [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Echa wielkiego pożaru Notre Dame. Strażacy interweniowali w kościołach na terenie powiatu bełchatowskiego [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOd końca kwietnia w zabytkowych kościołach powiatu bełchatowskiego trwają kontrole obiektów pod kątem zabezpieczeń przeciwpożarowych. Instalacje elektryczne, odgromowe, systemy sygnalizacji pożaru, a nawet porządek na strychach wszystko to zostało wzięte pod lupę Państwowej Straży Pożarnej, która po tragicznym pożarze francuskiej katedry Notre Dame zwiększyła ilość kontroli zabytkowych obiektów sakralnych w całym kraju. W bełchatowskim łącznie skontrolowanych ma być siedem kościołów.

Strażacy z Bełchatowa lwią część kontroli mają już za sobą, są one bowiem prowadzone od końca kwietnia.

- Działania prowadzone są w starej, zabytkowej zabudowie. Chodzi o drewniane kościoły. Wszystkie te obiekty wciągnięte są do rejestru zabytków przez łódzkiego Konserwatora – informuje Wojciech Maciejewski z PSP w Bełchatowie.

Wśród skontrolowanych są: kościół pw. św. Rocha w Postękalicach (gm. Bełchatów), pw. św. Ignacego Loyoli w Suchcicach (gm. Drużbice), pw. Świętej Trójcy w Kaszewicach (gm. Kluki), pw. Nawrócenia św. Pawła i Nawiedzenia NMP w Wygiełzowie (gm. Zelów), pw. św. Teodora Męczennika w Kociszewie (gm. Zelów), pw. św. Wawrzyńca i Tomasza w Łobudzicach (gm. Zelów) oraz drewniana kaplica cmentarna pw. Św. Barbary w Szczercowie. Wszystkie obiekty mają kilkusetletnią historię, często w ich wnętrzach są jeszcze starsze zabytki kultury i sztuki – obrazy, ołtarze, ambony, rzeźby, meble, a wszystko datowane na kilka wieków wstecz. Nic więc dziwnego, że pożar takich budynków i przedmiotów byłaby nieodwracalną stratą.

- Jak do tej pory w sześciu skontrolowanych kościołach wykazaliśmy piętnaście nieprawidłowości, wszczęte zostały cztery postępowania administracyjne i jedno egzekucyjne. To ostatnie z wymienionych to efekt niedostosowania się do wytycznych z wcześniejszych kontroli – mówi Wojciech Maciejewski z PSP w Bełchatowie.

Jak podkreślają strażacy najczęstszymi błędami są te wynikające z braku regularnych przeglądów instalacji użytkowych, chodzi o elektrykę, systemy sygnalizacji przeciwpożarowej (czujki) czy instalacje odgromowe.

- Kolejnymi często spotykanymi uchybieniami są: brak oznakowania, np. wyjść ewakuacyjnych i brak podręcznego sprzętu gaśniczego, a jeśli już takowy jest, to zdarza się, że również bez ważnych badań – dodaje Maciejewski.

Działania w polskich obiektach sakralnych zostały zintensyfikowane w wyniku pożaru katedry Notre-Dame do którego doszło 15 kwietnia. Już kilka dni po tragedii w Paryżu Joachim Brudziński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z komendantami wojewódzkimi, wojewódzkimi konserwatorami zabytków i pod nadzorem komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej zapowiedział przeprowadzenie dodatkowych kontroli.

- Kontrole obiektów sakralnych, muzealnych i ogólnie rzecz ujmując tych użyteczności publicznej wykonywane są regularnie. Pamiętajmy też o tym, że w przypadku zabytków swoje działania przeprowadza także Wojewódzki Konserwator Zabytków, ale po tragedii w Paryżu, gdzie zapaliła się katedra Notre-Dame, jest ich zdecydowanie więcej. Prowadzone przez nas czynności są związane z kontrolą przepisów przeciwpożarowych, a także rozpoznawania możliwości i warunków prowadzenia ewentualnych działań gaśniczo - ratowniczych przez jednostki ochrony p.poż – mówi Wojciech Maciejewski.

W minionym roku w całym kraju w obiektach zabytkowych straż pożarna przeprowadziła tysiąc kontroli.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo