Reklama

Reklama

Żółty pył na samochodach i balkonach. Czym jest i jak długo będzie się pojawiał?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Żółty pył na samochodach i balkonach. Czym jest i jak długo będzie się pojawiał? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od pewnego czasu na samochodach, parapetach, balkonach i oknach zaczął się osadzać tajemniczy żółty pył. Jest on o tyle uciążliwy, że kiedy tylko uda się go wyczyścić, pojawia się po raz kolejny i tak w kółko. Mieszkańcy na forach dyskutują, skąd bierze się ta substancja i czy może być niebezpieczna dla zdrowia?

Reklama

Wiosna to okres, kiedy zdecydowana większość z nas wpada w dobry nastrój. Za oknem coraz częściej zaczyna świecić słońce, a temperatura z dnia na dzień jest wyższa. Niestety istnieje jeden z pozoru błahy, a zarazem uciążliwy mankament tego okresu. Wielu mieszkańców naszego miasta na swoich balkonach, parametrach i zwłaszcza samochodach zaczęła zauważać żółty osad. 

Czym jest żółty pył i jak długo będzie się osadzał?

W mediach społecznościowych pojawiły się dyskusje, w których osoby narzekają na konieczność ciągłego czyszczenia swoich aut i okien, właśnie z powodu tajemniczego pyłu. 

- Już po raz trzeci jadę na myjnie, żeby umyć swoje auto. Masakra...

- pisze pan Paweł. 

Z kolei inni zachodzą w głowę, skąd pochodzi żółty pył i w jaki sposób można zabezpieczyć się przed jego osadzaniem. 

- To jest po prostu wszędzie: na oknie, parapecie, balkonie. Ktoś wie, skąd się to bierze i czy jest niebezpieczne dla zdrowia? 

- pyta na jednym z internetowych forów pani Mariola. 

Problem wydaje się natarczywy, ale jak się okazuje, nie ma powodu do dużych zmartwień. Eksperci podają, że żółty pył pochodzi przede wszystkim z kwitnących drzew oraz kwiatów i co prawda jego osadzanie się na różnych powierzchniach może być uciążliwe, nie stanowi on podwyższonego zagrożenia nawet dla alergików. Mimo tego w sytuacji, kiedy występuje jego duże stężenie w powietrzu, istnieje prawdopodobieństwo podrażnienia oczu lub nosa.

Nie ma złotego środka na usunięcie pyłu, jednak zwykle wystarczy przetrzeć mokrą szmatką okno czy parapet i problem z głowy... przynajmniej na jakiś czas. W przypadku auta miłośnicy motoryzacji zwracają uwagę, że najlepszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń, będzie udanie się do myjni. Co ważne, nie należy wycierać maski samochodu ścierką, ponieważ w miejscu zabrudzenia mogą występować również inne twardsze obiekty, które prawdopodobnie porysują lakier.

Jak długo będziemy zmagać się z uciążliwym pyłem? Wszystko zależy od czasu kwitnięcia roślin. Ciężko określić dokładne daty, jednak jedno jest pewne - żółty osad pozostanie z nami jeszcze w maju i czerwcu. Ponadto w ciepłe i wietrzne dni, pyłu może być więcej. 

Artykuł pochodzi z portalu trybunalski.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy