Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa alerty pierwszego stopnia dla województwa łódzkiego. Ostrzeżenia dotyczą łącznie jedenastu powiatów, do których zagrożenie może nadejść już dziś wieczorem. Podpowiadamy jak się przygotować.
Marznące opady – alert IMGW dla województwa łódzkiego
Pierwsze ostrzeżenie obejmuje powiaty bełchatowski, opoczyński, pajęczański, piotrkowski, Piotrków Trybunalski, radomszczański, rawski, tomaszowski, wieluński, wieruszowski. W tych miejscach IMGW prognozuje słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 21:00 we wtorek, 21 stycznia do 6:00 rano w środę, 22 stycznia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 70 proc.
Jak jeździć po lodzie?
W związku z wydanym ostrzeżeniem kierowcy powinni pamiętać, że marznące opady i gołoledź mogą znacząco wpływać na bezpieczeństwo podróżnych. Nawet mała ilość lodu na drodze powoduje, że prowadzenie samochodu może być bardzo utrudnione. Ostrzeżenia dla województwa łódzkiego będą obowiązywać w godzinach wzmożonego ruchu, kiedy wiele osób jedzie do lub z pracy czy szkoły, dlatego kierowcy powinni zaplanować wcześniejsze wyjście z domu.Pomocne w zwiększeniu bezpieczeństwa na drodze będzie zmniejszenie prędkości szczególnie na mostach, wiaduktach i miejscach zacienionych. Kierowcy powinni również unikać gwałtownego hamowania, przyspieszania i wykonywania manewrów podczas jazdy. Należy również zwiększyć dystans od innych pojazdów.
- Zadbajmy o właściwe przygotowanie swojego auta do zimowej aury. Przede wszystkim pamiętajmy o zimowych oponach, które zapewniają lepszą przyczepność do podłoża. Przy opadach śniegu lub marznącej mżawce, czy w przypadku spadającego błota spod kół innych samochodów, warto mieć sprawne pióra wycieraczek i zimowy płyn w spryskiwaczach, aby szybko oczyścić szybę i zapewnić sobie dobrą widoczność podczas podróży – przypomina Iwona Kaszewska, rzecznik prasowy bełchatowskiej policji.
Piesi i rowerzyści muszą uważać na marznące opady
Wydane ostrzeżenia powinni do serca wziąć sobie również piesi i rowerzyści. Osoby, które planują wychodzić z domu, powinny wybrać obuwie z antypoślizgową podeszwą, które może uchronić od poślizgnięcia się na oblodzonym chodniku.Warto również w miarę możliwości wybierać trasy mniej narażone na oblodzenia. Rowerzyści powinni rozważyć czy nie lepiej tego dnia zrezygnować z podróży jednośladem.
Kto musi usunąć lód z chodnika?
Mieszkańcy powinni pamiętać o oczyszczeniu chodników przy ich domach, a także na samych posesjach. Można do tego wykorzystać piasek lub sól, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka poślizgnięcia się. Taki obowiązek mają również m.in. zarządcy bloków. Co ważne każdy, kto nie przestrzega obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości, podlega karze grzywny nawet do 1500 zł.
IMGW ostrzega przed gęstą mgłą
Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało również o drugim alercie wydanym przez IMGW. Ostrzeżenie obejmuje powiaty sieradzki, wieluński, wieruszowski, gdzie prognozowane są gęste mgły, w zasięgu których widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 metrów.Alert obowiązuje od godziny 21:00 we wtorek, 21 stycznia do 9:00 rano w środę, 22 stycznia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.
Jak jeździć we mgle?
W związku z prognozowaną mgłą i ostrzeżeniem IMGW kierowcy powinni pamiętać o kilku zasadach, które poprawią bezpieczeństwo na drogach. Po pierwsze, w przypadku ograniczonej widoczności warto zmniejszyć prędkość. Pozwala to na lepszą kontrolę pojazdu i szybszą reakcję w przypadku niespodziewanych zdarzeń na drodze.Pomocne może być również zachowanie większej odległości od innych pojazdów. Pozwoli to na bezpieczne zatrzymanie w nagłych sytuacjach.
Do poprawy bezpieczeństwa mogą przyłączyć się także piesi i rowerzyści. Warto, aby pamiętali o założeniu odblasków i zrezygnowali z ciemnej odzieży, która w nocy jest słabo widoczna. Cykliści powinni również zaopatrzyć się w dobre oświetlenie jednośladów.
Na jakich światłach jeździć we mgle?
Kierowcy w przypadku dużego pogorszenia widoczności mogą również skorzystać ze świateł przeciwmgłowych. W Polsce, zasady ich używania określone są w kodeksie drogowym. Przednich świateł przeciwmgłowych można używać w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza, takich jak mgła, intensywne opady deszczu, śniegu, czy dym, które powodują znaczne ograniczenie widoczności.Należy jednak pamiętać, żeby wyłączyć je, gdy tylko widoczność się poprawi, ponieważ światła te są bardzo jasne i mogą oślepiać innych kierowców, jeśli są używane, gdy nie ma już mgły lub innych warunków ograniczających widoczność.
- Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła - informuje łódzka policja.
Warto również dodać, że na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Komentarze (0)