Reklama

Reklama

Zmasowana akcja łódzkiej policji koło Bełchatowa. Aresztowania, a w tle... ogromne kwoty pieniędzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Zmasowana akcja łódzkiej policji koło Bełchatowa. Aresztowania, a w tle... ogromne kwoty pieniędzy  - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Czterech mieszkańców z powiatów bełchatowskiego i piotrkowskiego podejrzanych o wyłudzenie z unijnych dotacji blisko 1,3 mln zł. Policjanci zatrzymali rolników, pełnomocnika grupy producenckiej oraz byłego pracownika Agencji Rynku Rolnego. Grozi im od 8 do nawet 10 lat więzienia.

Reklama

Zmasowana akcja łódzkiej policji na terenie powiatów bełchatowskiego i piotrkowskiego. Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali w sumie 4 osoby w wieku od 32 do 53 lat. Wśród nich znaleźli się rolnicy, pełnomocnik grupy producenckiej oraz były już urzędnik z Agencji Rynku Rolnego. Pierwszych trzech usłyszało zarzuty wyłudzenia w okresie od lipca 2017 roku do czerwca 2020 roku dotacji unijnych w łącznej kwocie 1 miliona 285 tys. złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi łódzka Prokuratura Rejonowa. Chodzi o przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego  poprzez poświadczenie nieprawdy w raporcie z kontroli gospodarstwa rolnego, która nigdy się nie odbyła. Jak informuje policja, działanie takie miało na celu wyłudzenie dotacji dla jednej z Grup producentów trzody chlewnej.

- Działania zarządu i pełnomocnika Grupy polegały na przedłożeniu m.in.  antydatowanych deklaracji członkowskich  do wniosków o wypłatę dotacji a także raportu z rzekomej kontroli gospodarstwa rolnego należącego do tzw. słupa, którego podpis został sfałszowany – informuje KWP w Łodzi.

Ustalono również, że zatrzymani mężczyźni w obawie przed nieprzyznaniem wsparcia finansowego za kolejny rok działalności Grupy wykazali fikcyjną sprzedaż prosiąt na  tzw. słupa, który w tym czasie nie prowadził żadnej hodowli trzody chlewnej.  Jak informuje KWP w Łodzi, w celu  formalnego wywiązania się z realizacji przedłożonego w Agencji biznes planu poświadczyli nieprawdę na okoliczność przeprowadzonych szkoleń zewnętrznych  wobec członków Grupy.

- Dodatkowo stworzyli fikcyjną dokumentację dotyczącą przekazania członkom  zakupionych z dotacji unijnych lamp energooszczędnych  podczas kiedy żadna nie trafiła do pomieszczeń służących hodowli trzody chlewnej – informuje KWP w Łodzi.

Po przedstawieniu zarzutów prokurator zastosował  wobec całej czwórki dozory policyjne. Podjęto także działania związane z zabezpieczeniem majątkowym na poczet grożących kar i roszczeń.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE