Oczywiście, nie wszędzie będzie ona musiała zostać zorganizowana. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów odbędzie się w miejscach, w których żaden z kandydatów podczas I tury wyborów nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów.
Kalendarz wyborczy 2024. Ważne daty dotyczące wyborów samorządowych
– Mam nadzieję, że kwiecień będzie dobrym miesiącem dla polskiej samorządności – powiedział kilka dni temu premier Donald Tusk, kiedy ogłaszał datę wyborów samorządowych. Polacy w najbliższym głosowaniu oprócz wspomnianych prezydentów, burmistrzów oraz wójtów wybiorą radnych miejskich, gminnych i powiatowych oraz przedstawicieli sejmików wojewódzkich.Kiedy poznamy nazwiska tych, którzy będą zabiegać o nasze głosy? Pojawił się Kalendarz Wyborczy, dzięki któremu poznaliśmy poszczególne daty i wiemy, do kiedy aspirujący samorządowcy muszą podjąć decyzję.
Najszybciej, bo 12 lutego, poznamy informację o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym. Do 22 lutego można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. Pięć dni później, 27 lutego zostaną powołane terytorialne komisje wyborcze.
Kolejna ważna data to 4 marca. Do tego czasu przewidziano:
- utworzenie obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów;
- zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw.
Kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów – do 14 marca
Najpóźniej 8 marca do publicznej wiadomości zostaną podane informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych oraz zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.14 marca o godz. 16 minie termin zgłaszania gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Do 25 marca nastąpi podanie do publicznej wiadomości informacji na temat kandydatów na radnych oraz włodarzy miasta. Od tego dnia możliwe będzie rozwieszanie plakatów wyborczych. Również od 25 marca do 5 kwietnia będą odbywały się audycje wyborcze przygotowane przez poszczególne komitety
5 kwietnia o godz. 24 nastąpi zakończenie kampanii wyborczej i cisza wyborcza. 7 kwietnia o godzinie 7 rano otwarte zostaną lokale wyborcze, które będą czynne do godziny 21.00. Druga tura wyborów odbędzie się – tam, gdzie będzie taka potrzeba – dwa tygodnie później, czyli 21 kwietnia.
Komentarze (0)