reklama

Wschodnia obwodnica Bełchatowa zgodnie z planem. Niektórzy jednak "zwęszyli" interes - będą wywłaszczenia?

Opublikowano:
Autor:

Wschodnia obwodnica Bełchatowa zgodnie z planem. Niektórzy jednak "zwęszyli" interes - będą wywłaszczenia? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia70 procent gruntów na potrzeby obwodnicy wschodniej już zostało wykupionych. Do tej pory Urząd Miasta, który zobowiązał się do zabezpieczenia działek na potrzeby tej inwestycji wydał na ten cel 3 miliony złotych. Kolejne 300 tysięcy zabezpieczono do końca tego roku.

Wszystko idzie zgodnie z założonym planem. Bełchatowski magistrat na bieżąco wykupuje działki pod inwestycję, Zarząd Dróg Wojewódzkich już w maju rozstrzygnął przetarg na stworzenie dokumentacji wschodniej obwodnicy. Wygrała oferta rzeszowskiej firmy Promost Consulting z ceną niespełna 800 tysięcy złotych. Dokumentacja ma być gotowa do czerwca 2018 roku, wtedy też zakończy się proces zakupów gruntów. Ich wykup rozpoczął się jeszcze w 2009 roku, kiedy padły pierwsze informacje, że obwodnica wschodnia Bełchatowa jest w planach.

- Obwodnica wschodnia przebiega w 90 procentach po terenach łąk, pól, lasów i zadrzewień. Nie mamy więc większych problemów jak w przypadku sytuacji, gdzie planowana droga przebiega po terenach, na przykład kilkudziesięciu domów, to są naprawdę realne problemy. Szczęśliwie my takowych nie mamy – mówi Elżbieta Rawicka – Radwańska, dyrektor wydziału geodezji UM Bełchatowa i dodaje: - Nie ukrywam, że jesteśmy też bardzo mile zaskoczeni postawą mieszkańców, którzy w żaden sposób nie blokują wykupu gruntów. Wśród bełchatowian jest dużo zrozumienia i świadomości jak ważna jest to inwestycja.

Kilku mieszkańców „zwęszyło” jednak interes i odmawia wykupu gruntów za cenę zaproponowaną przez urząd.

- Właściciele nie zgadzają się z ceną wyjściową proponowaną przez nas, a która wynika z operatów szacunkowych. Nie będziemy przepłacać - zaznacza Elżbeieta Rawicka – Radwańska

W takich sytuacjach samorządom pomaga tzw. „specustawa drogowa”. Z jej zapisów, jasno wynika, że to decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) zatwierdza podziały nieruchomości oraz określa działki, które przechodzą z mocy prawa na własność Skarbu Państwa, w przypadku obwodnicy na rzecz województwa łódzkiego. Właściciel działki (lub jej użytkownik wieczysty) nie może więc zablokować przejęcia nieruchomości. Jest tak dlatego, że „specustawa drogowa” umożliwia realizację tzw. ważnych celów społecznych, jakimi są budowy dróg, nawet wtedy, gdy godzi to w interesy prywatnych osób. Procedura wywłaszczenia zabezpiecza jednak interes właścicieli gruntów i takim osobom należą się odszkodowania.

- Takie odszkodowanie będzie wypłacał wojewoda. My będziemy przekazywać te pieniądze zgodnie z wyceną rzeczoznawcy do organu, który będzie je wypłacał. Są to jednak naprawdę pojedyncze przypadki, które można policzyć na palcach jednej ręki - wyjaśnia dyrektor wydziału geodezji UM.

Ostatecznie Urząd Miasta zakończy wykup gruntów w 2018 roku. Wtedy ma też być gotowy projekt i decyzja ZRID. Budowa wschodniej obwodnicy Bełchatowa rozpocznie się w 2021 roku od strony południowej – ronda na skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej z Radomszczańską w Grocholicach. Kolejny etap prac rozpocznie się w 2022 roku, od ronda na przecięciu z ulicą Czyżewskiego. Dalej obwodnica pobiegnie do węzła w Dobrzelowie, gdzie połączy się z obwodnicą północną.

Licząca ponad osiem kilometrów wschodnia obwodnica ma być gotowa w 2023 roku. Po połączeniu z otwartą niedawno obwodnicą północną, wschodnia obwodnica Bełchatowa zdecydowanie poprawi sytuację na drogach w centrum miasta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE