Był późny wieczór, gdy jadąc drogą przez okoliczne miejscowości w kierunku Grocholic, pani Magda przecierała oczy ze zdumienia, kiedy tuż przy drodze w pobliżu Augustynowa zobaczyła zwierzę przypominające… wilka. Zatrzymała się, aby przyjrzeć się czworonogowi, który przeszedł obok auta i przeciął drogę tuż przed maską samochodu.
- Nie przypuszczałam, że wilki mogą występować w okolicach Bełchatowa. Myślałam, że te zwierzęta nie żyją tak blisko zabudowań i to w naszym regionie. Jestem przekonana, że był to wilk – mówi pani Magda z Bełchatowa.
Gdy opowiadała o napotkanym czworonogu swoim znajomym, ci nie mogli uwierzyć. Udało się jej jednak zrobić kilka zdjęć, na których widać wilka.
Okazuje się, że mieszkanka Bełchatowa mogła mieć rację. Te zwierzęta od niedawna znów występują bowiem w województwie łódzkim. Na początku tego roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi poinformowała, że w lasach woj. łódzkiego może żyć nawet kilkadziesiąt osobników tego gatunku. To przełom, bo jeszcze do niedawna centralna Polska pozostawała „białą plamą” na mapie wskazującej miejsce występowania wilków w kraju.
Zwierzęta widywane są m.in. w ciągu lasów wzdłuż dolin rzecznych Pilicy, Warty czy Rawki. Leśnicy uspokajają jednocześnie, że trudno spotkać wilki w lasach blisko miast czy w zagajnikach. Jednak o tych zwierzętach widzianych w okolicach Bełchatowa słychać kolejny raz. W ubiegłym roku jeden z mieszkańców miał natknąć się na wilka w okolicach ulicy Cegielnianej. Kilka lat temu bełchatowianka podczas spaceru na grzybobraniu w miejscowości Zbyszek w gminie Szczerców, spotkała wilczycę z młodym.
Co zrobić w sytuacji, gdy natkniemy się na wilka? Leśnicy radzą przede wszystkim zachować spokój. Te zwierzęta zazwyczaj starają się unikać ludzi.
- Wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Zazwyczaj spotkania z wilkami trwają kilka, kilkanaście sekund, jak tylko drapieżnik zorientuje się, że ma do czynienia z człowiekiem, odejdzie w drugą stronę. Ponadto wbrew fałszywym opiniom, samice wilków nie bronią młodych, więc nie należy obawiać się ataku wilka na człowieka w przypadku spotkania wilczych szczeniąt – informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Komentarze (0)