Reklama

Reklama

Większe uprawnienia policji i nowe mandaty: zmiany dla kierowców weszły w życie z nowym rokiem

Opublikowano: pt, 3 sty 2020 11:39
Autor:

Większe uprawnienia policji i nowe mandaty: zmiany dla kierowców weszły w życie z nowym rokiem - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rok 2020 to kolejne zmiany w prawie dla kierowców. Łatwiej będzie o mandat, zwiększają się także uprawnienia policji a rząd chce wypowiedzieć walkę nieuczciwym handlarzom aut. Oto, co się zmieniło od 1 stycznia.

Reklama

O zmianach informuje serwis Autokult.

Zmiany dot. kontroli drogowych

Od 1 stycznia 2020 roku standardowe kontrole drogowe zostaną wzbogacone o kolejny punkt – policjant będzie zobowiązany do spisania przebiegu naszego pojazdu. Ma to na celu ukrócenie zjawiska "korekty" liczników. Czujne oko funkcjonariusza może też sprawdzić stan i numer VIN aut importowanych i wprowadzi wynik do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jedynym wyjątkiem są akcje "trzeźwe poranki", gdzie postawiono na skontrolowanie jak największej liczby kierowców.

Wymiana licznika pod lupą

Kolejnym krokiem mającym ukrócić zjawisko "korekty" licznika jest obowiązek stawienia się na Stację Kontroli Pojazdów w przypadku jego wymiany. Podczas przeglądu i tak spisywany będzie jego stan, więc ewentualne podmiany nie mają sensu. W przypadku wymiany licznika, na przykład z powodu awarii, właściciel pojazdu będzie musiał w ciągu 14 dni pojawić się na SKP, aby udokumentować ten fakt. Usługa maksymalnie kosztować będzie 100 zł.

Jeśli już jesteście właścicielami auta, które miało modyfikowany licznik, nie obawiajcie się konsekwencji. Karze podlegają osoby zlecające i wykonujące korekty.

Do 1000 zł za nieprzerejestrowanie w ciągu 30 dni

Ten przepis ma na celu uporządkowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Od 1 stycznia 2020 każdy właściciel pojazdu zakupionego w Unii Europejskiej jest zmuszony do zarejestrowania go w ciągu 30 dni. Zapisy rozporządzenia nie rozwiązują jednak wielu problemów – nie będzie można zarejestrować auta, które nie będzie miało przeglądu, czyli niemal każdego samochodu przygotowywanego do generalnego remontu. Przepis ten obejmuje również handlarzy, który będą musieli zarejestrować auto i je ubezpieczyć, co dla nich będzie oznaczało dodatkowe koszty.

Mniej egzaminów i wezwania na godzinę

To długo wyczekiwana zmiana i aż trudno uwierzyć, że trzeba było na nią czekać tak długo. Od 1 stycznia 2020 roku każdy egzaminator w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego będzie mógł przeprowadzić maksymalnie 8 testów dziennie. Dzięki temu ma zwiększyć się jakość egzaminów, a sami kandydaci na kierowców będą wzywani na wyznaczoną godzinę, a nie — jak wcześniej - wywoływani z kolejki.

Mniejsza akcyza na hybrydy

Dotychczas akcyza na samochody hybrydowe nie różniła się od tej nałożonej na "zwykłe" auta. Ma się to zmienić. Zarówno pojazdy hybrydowe, hybrydowe ładowane z gniazdka, jak i "miękkie" hybrydy będą miały zmniejszoną akcyzę. Te z silnikami powyżej dwóch litrów do 9,3 proc., te z mniejszymi jednostkami do 1,55 proc. Dużym niedopatrzeniem jest wliczenie do tej grupy "miękkich" hybryd, które nie odznaczają się specjalnie niskim spalaniem, a różnią się jedynie zamontowaniem rozrusznika i alternatora w jednym module wspomagającym silnik. Trudno powiedzieć, by kierowcy specjalnie na tym zyskali, bo w przypadku mniejszych aut różnice w cenie okazują się kosmetyczne.

Zielone tablice

Od 1 stycznia 2020 roku na drogach pojawią się zielone tablice rejestracyjne i to w dwóch wydaniach. Pierwszy typ (z zielonym fontem) trafi do dealerów, którzy będą mogli je wykorzystać do jazd testowych niezarejestrowanymi pojazdami. Drugi typ (zielone tło) trafi na samochody elektryczne i wodorowe. Podobne rozwiązanie jest już wykorzystywane na Węgrzech. Ma to ułatwić odróżnienie ekologicznego auta od spalinowego odpowiednika. Kierowcy elektryków od 2018 roku mają szereg uprawnień i mogą np. jeździć po buspasach czy parkować za darmo w strefach płatnego parkowania w miastach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Las wśród nas

  Bzdura,że będzie zobligowany do sprawdzenia stanu licznika.. będzie mógł.. Tak jest w zapisie nowych przepisów..

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  Trzeźyw

  Rozumiem ze kontrole pod nazwa trzeźwe poranki jak sama nazwa będą tylko o poranku. Gdy będę jechał na druga lub trzecią zmiane moge sobie przed pracą wypic ćwiartkę? Kadra zarządzająca pracuje na pierwszą zmiane i widać która część społeczeństwa narażona jest na alkoholizm

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Powaznie?

  Jak mnie pies zatrzyma to powiem ze auto pozyczylem od kolegi (ktory widnieje w dowodzie) i ***** mi udowodni ze nie przerejstrowalem zreszta i tak na EBE

  • 2 lata temu | ocena +7 / -7

   Mariolka

   Ale co Ty za głupoty piszesz,od kiedy to psy zatrzymują ,może kot jeszcze ??? Nie pij tyle człowieku ....

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  michail kvietniov

  mi nic niezrobia bo jezdze rowerem

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   AntyUbek

   Muj stary to

  • 2 lata temu | ocena +13 / -13

   AntyUbek

   Prawicowy przygłup !

   • 2 lata temu | ocena +3 / -3

    Karlos

    Ładnie to tak o rodzinie pisać Michaiłku ?