Monika Kiełczyńska z ZUS przypomina, że Zakład co roku przeprowadza podwyżkę wypłacanych świadczeń długoterminowych. W tym roku waloryzacja będzie procentowa, a jej wskaźnik dla emerytur i rent wynosi 112,12 procent. Co to oznacza w praktyce dla tych, którzy czekają na pieniądze?
Wyższe świadczenia od ZUS. Nie tylko dla seniorów!
Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny – uwaga, brzmi to naprawdę skomplikowanie – "wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym". – Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2024 roku i polega na pomnożeniu kwoty świadczenia z końca lutego bieżącego roku przez wskaźnik waloryzacji – tak M. Kiełczyńska tłumaczy kolejny niełatwy zapis. Wszystko sprowadza się jednak do bardzo ważnej i jakże prostej informacji: pieniądze będą większe.Waloryzacja odbywa się z urzędu dla wszystkich uprawnionych. To znaczy, że aby dostać więcej pieniędzy, nie musisz składać żadnych wniosków. Informację dotyczącą wysokości podwyżki można sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Każdy emeryt i rencista otrzyma również decyzję o nowej kwocie swojego świadczenia. W decyzji podana jest wysokość emerytury brutto na ostatni dzień lutego, a następnie wskaźnik waloryzacyjny i emerytura brutto obliczona po waloryzacji. Jeśli emeryt czy rencista pobiera dodatek pielęgnacyjny, zawiera ona również informację o wysokości tego dodatku.
Więcej pieniędzy dostaną m.in. osoby, którym zmarli rodzice. Kto jeszcze?
Jednak nie tylko seniorzy otrzymają w tym miesiącu wyższe świadczenia. Wśród osób, którym ZUS wypłaca pieniądze, a które mogą liczyć na wyższą wypłatę, są osoby, których rodzice zmarli, czyli tzw. sieroty całkowite. O wskazany dodatek mogą się starać osoby, których oboje rodzice nie żyją, a oni pobierają rentę rodzinną. Pieniądze mogą również otrzymać osoby, których mama nie żyje, a ojciec był nieznany.Dotychczas kwota świadczenia wynosiła 553 zł, jednak od 1 marca wynosi 620 zł.
Wniosek o dodatek dla sierot całkowitych można złożyć w dowolnym momencie. Dokumenty (wniosek ERRD o dodatek dla sieroty zupełnej, dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców lub dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca) można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej placówce ZUS lub za pośrednictwem poczty lub polskiego urzędu konsularnego.
ZUS po przesłaniu kompletu dokumentów na 30 dni na wydanie decyzji. Dodatkowe informacja można uzyskać w Centrum Obsługi Telefonicznej, pod numerem telefonu 22 560 16 00.
Chcecie wiedzieć, kto jeszcze od 1 marca otrzyma wyższe świadczenie od ZUS? Zajrzyjcie do naszej galerii.
Komentarze (0)