reklama
reklama

W nocy ustawiła się długa kolejka przed urzędem w Bełchatowie. Jaki był powód?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum prywatne

W nocy ustawiła się długa kolejka przed urzędem w Bełchatowie. Jaki był powód? - Zdjęcie główne

foto Archiwum prywatne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Komitet kolejkowy ponownie ustawił się przed budynkiem urzędu gminy Bełchatów. Powód? Samorząd kolejny raz dzieli unijne fundusze na pompy ciepła i fotowoltaikę, a mieszkańcy obawiają się, że nie dla wszystkich wystarczy. I choć urząd przyjmuje wnioski od wtorku (10 stycznia), to kolejka ustawiła się już w poniedziałkowy wieczór. Według szacunków stało w niej... ponad 300 osób.
reklama

Obrazki niczym z czasów PRL-u wróciły na ulicę Kościuszki. Tłum mieszkańców ponownie zgromadził się pod urzędem gminy w Bełchatowie. Tak jak w lipcu tego roku, znowu powstał komitet kolejkowy, a pierwsze osoby pojawiły się już wczesnym wieczorem w poniedziałek, 9 stycznia. Wielu mieszkańców spędziło noc pod urzędem. Co jakiś czas odczytywano listę obecności.

Przyczyną ogromnej kolejki, w której według szacunków ustawiło się około 350 osób, było rozpoczęcie naboru wniosków do drugiej edycji programu gminnych dofinansowań do zakupu i montażu urządzeń ograniczających emisję zanieczyszczeń w budynkach, położonych na terenie gminy Bełchatów. I choć odpowiednie dokumenty można było złożyć dopiero we wtorkowy poranek (10 stycznia) o godz. 7.30, to wiele osób obawiało się, że zwyczajnie nie załapią się na pulę pieniędzy przeznaczoną dla mieszkańców. Stąd decyzja o zapisaniu się do kolejki i koczowanie przed urzędem.

Przypomnijmy, że gmina w 2023 roku ma w sumie 4 mln zł do rozdysponowania na dotacje do zakupu i montażu m.in. pompy ciepła, kotła gazowego, pieca na biomasę, mikroinstalacji fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych.

W drugiej edycji wzrosną również kwoty dotacji na poszczególne urządzenia, przy czym w przypadku pomp ciepła są one zróżnicowane i zależą od klasy energetycznej. Mieszkańcy w zależności od rodzaju urządzenia będą mogli otrzymać od 6 do 16 tys. zł. Na dotację można liczyć również w przypadku ogrzewania elektrycznego i kotłów zgazowujących drewno, a mieszkańcy osoby, którzy chcą się starać o dofinansowanie na fotowoltaikę, nie muszą też wymieniać dotychczasowego źródła ogrzewania na ekologiczne.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama