Reklama

Reklama

W bełchatowskiej elektrowni przygotowują się do kolejnego etapu modernizacji bloku nr 2

Opublikowano: wt, 17 lip 2018 07:56
Autor:

W bełchatowskiej elektrowni przygotowują się do kolejnego etapu modernizacji bloku nr 2 - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Elektrownia Bełchatów, należąca do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki z Grupy PGE, przystąpiła do realizacji drugiego etapu modernizacji bloku nr 2 o mocy 370 MW. Dzięki temu unowocześniona jednostka, spełniając wymogi środowiskowe wynikające z przyszłych tzw. Konkluzji BAT, będzie mogła pracować jeszcze przez co najmniej 100 tys. godzin, do około 2034 r.

Reklama

Główny zakres prac drugiego etapu modernizacji „dwójki”, która ma na celu wydłużenie pracy bloku i jednocześnie dostosowanie jednostki do konkluzji BAT, obejmuje modernizację elektrofiltrów, układu paleniskowego wraz z częścią ciśnieniową kotła, modernizację głównych rurociągów parowych, rekonstrukcję płaszczy chłodni kominowej, zabudowę instalacji odrtęciowienia spalin oraz dostosowanie bloku w zakresie monitoringu rtęci i amoniaku.

W ramach programu dostosowania istniejących jednostek wytwórczych do tzw. Konkluzji BAT realizowana będzie również budowa stacji wstępnego uzdatniania wód technologicznych z obiegu instalacji odsiarczania spalin oraz rozbudowa młynowni kamienia wapiennego z rozbudową układu rozładunku kamienia wapiennego.

Podpisane zostały dwie kolejne umowy w ramach modernizacji bloku nr 2. Energop zmodernizuje rurociągi parowe, a Rafako wykona modernizację i remont układu paleniskowego wraz z częścią ciśnieniową kotła. Na początku czerwca spółka PGE GiEK zawarła też kontrakt z Rafako na modernizację elektrofiltrów oraz na rozbudowę młynowni kamienia wapiennego z rozbudową układu rozładunku.

- PGE GiEK przywiązuje dużą wagę do kwestii ochrony środowiska i stale zmniejsza wpływ swojej działalności na środowisko. Wyprzedzające działania Grupy Kapitałowej PGE i podjęte w odpowiednim czasie decyzje, spowodowały, że możemy ze spokojem patrzeć w przyszłość. Od wielu lat we wszystkich elektrowniach i elektrociepłowniach PGE GiEK prowadzone są projekty mające na celu ograniczenie emisji pyłów oraz dwutlenku siarki, tlenków azotu czy dwutlenku węgla. Wszystkie nasze jednostki wytwórcze wypełniają z zapasem wyznaczone dla nich limity emisyjne. W ostatnich latach nasze elektrownie i elektrociepłownie ograniczyły już emisje tlenków siarki o 87 proc., tlenków azotu o 50 proc. i emisje pyłów o 98 proc. – mówi Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Pierwszy etap modernizacji bloku nr 2 zrealizowany został w latach 2016 – 2017. Zmodernizowana została wówczas turbina i zawory regulacyjno-odcinające, przeprowadzono remont wirnika generatora wraz z wymianą stojana generatora i regenerację zasobników przykotłowych. Rozpoczynając proces dostosowania bloku 2 do konkluzji BAT, w 2017 roku zabudowano instalację redukcji emisji NOx metodami niekatalitycznymi (SNCR), dzięki czemu skutecznie zmniejszono emisję.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  Xd

  Raczej mieć dobre znajomości tam praca czeka tylko dla wybranych !

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  nina

  Czy po tej modernizacji, blok nr 2 nie będzie emitował do atmosfery rtęci? No bo jeśli będzie, to po ca ta modernizacja?

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  gamrot

  A gdzie to uczyć? Sie placi za to? Panu już się udało z nauką czy tylko teraz uczyć trzeba się?

 • 3 lata temu | ocena +3 / -3

  gamrot

  Proszę Pana czy nie ma tam jakiej pracy do 15 tej? Kolegom trzeba zazdrościć jak biorą po 3800 A nic nie muszą robić. Gdzie to się zgłosić Proszę panów trzeba?

  • 3 lata temu | ocena +1 / -1

   Ggg

   Trzeba sie uczyc