Reklama

W Bełchatowie opłaty za śmieci idą ostro w górę. Zapłacimy nawet kilkaset złotych więcej

Opublikowano:
Autor:

W Bełchatowie opłaty za śmieci idą ostro w górę. Zapłacimy nawet kilkaset złotych więcej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Bełchatowianie zapłacą zdecydowanie więcej za wywóz śmieci. Sprawę przegłosowali miejscy radni na sesji w czwartek, 28 listopada. Każdy z nas zapłaci prawie 12 zł więcej w skali miesiąca, co zliczając rodzinne koszty roczne przełoży się na kilkuset złotowe podwyżki. Dodatkowo, będziemy musieli obowiązkowo segregować odpady – nie będzie już możliwości uiszczania większej opłaty w zamian za uniknięcie tego obowiązku.

Przetarg udało się rozstrzygnąć dopiero za trzecim razem, oferty firm przewyższały bowiem kwotę jaką chciał zapłacić Urząd Miasta. W końcu jednak udało się znaleźć wykonawcę usługi - został nim Eko-Region.

Stawka za wywóz odpadów wzrośnie na początku przyszłego roku. Podwyżka będzie spora, za jedną osobę zapłacimy bowiem 19 zł, nie jak do tej pory 12 zł (8,50 pokrywali mieszkańcy, 3,50 dokładało miasto). Okazuje się, że w skali roku zapłacimy nawet kilkaset złotych więcej. Przykładowo, 3 – osobowa rodzina płaciła do tej pory około 300 złotych, teraz ta opłata wyniesie już prawie 700 zł.

Dodatkowo, każdy z nas będzie teraz zobowiązany do segregowania odpadów. Do tej pory, osoby, które nie chciały tego robić mogły to zadeklarować i zwyczajnie płacić więcej, nie martwiąc się segregacją. Zabranie mieszkańcom tej możliwości wynika z unijnych przepisów, w myśl których Polska ma osiągnąć 50 – procentowy poziom odpadów poddawanych recyklingowi (aktualnie jest to 30%)

Teoretycznie podwyżka wyniesie 7 zł na osobę, w praktyce jednak odczujemy ją nieco bardziej. Zgodnie z uchwaloną przez rząd ustawą, miasto nie może dokładać się do wywozu odpadów, co miało miejsce dotychczas. Faktyczny wzrost ceny za wywóz śmieci na jednego mieszkańca wyniesie zatem 10,50 zł.

Klamka już zapadła, nie pozostaje więc nic więcej niż pogodzić się z sytuacją, przyzwyczaić do nowych stawek i przymusu segregacji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE