Reklama

Reklama

Szykują się kolejne podwyżki w Bełchatowie. Polityk Konfederacji mówi o ''nadchodzącym tsunami''

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szykują się kolejne podwyżki w Bełchatowie. Polityk Konfederacji mówi o ''nadchodzącym tsunami'' - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Władze miasta planują podwyższenie podatku od nieruchomości dla mieszkańców i przedsiębiorców. Nad projektem wkrótce ma głosować rada miasta. Pomysł krytykuje Patryk Marjan, lokalny lider Konfederacji i prezes Stowarzyszenia Nowy Bełchatów.

Reklama

Już w najbliższy czwartek, 27 października, radni miasta będą głosowali nad projektem uchwały w sprawie nowych rocznych stawek podatku od nieruchomości. Niestety, podobnie jak przed rokiem, również stawki na 2023 rok zostaną najprawdopodobniej podniesione, jeśli propozycję włodarzy Bełchatowa poprą miejscy radni.

O ile wzrosną podatki?

W przypadku gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej podatek ma wynieść 1,16 zł od 1 metra kw., od gruntów pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi oraz zbiorników sztucznych – 5,79 zł od 1 ha powierzchni. W przypadku gruntu zajętego na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego będzie to 0,61 zł od metra kwadratowego powierzchni, a od gruntów niezabudowanych podatek wyniesie 3,81 od 1 metra kw.

Podwyżka proponowana jest również w przypadku podatku od budynków. W przypadku mieszkalnych będzie to 1 zł od metra kwadratowego, a w tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej opłata wyniesie 28,78 zł od metra kw.

Magistrat podał przykładowe wyliczenia jak zmiana podatku wpłynie na opłaty. W przypadku mieszkania, podatek za budynek o pow. 60 m kw. zwiększy się 52,80 zł do 60 zł rocznie, a podatek od gruntu (120 m kw.) wzrośnie z 63,60 zł do 73,20 zł.

Jeśli uchwała wejdzie w życie, więcej do budżetu miasta będą musieli zapłacić też posiadacze domów. W przypadku budynku mieszkalnego o pow. 130 m kw. podatek wzrośnie ze 114,4 zł do 130 zł w skali roku, za 18 m kw. garażu trzeba będzie zapłacić zamiast 156,06 zł już 174,78 zł. Jeśli przyjmiemy, że dom leży na gruncie o pow. 600 m kw. to opłata wzrośnie z 318 zł do 366 zł rocznie. Łącznie podatek dla posiadacza przykładowego domu wzrośnie z 588,46 zł do 670,78 zł.

Wyższe podatki czekają też osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jeśli przedsiębiorca posiada budynek pod działalność gospodarczą o pow. 100 metrów kw. to zamiast 2574 zł zapłacić będzie musiał 2878 zł. Za przykładowy grunt o pow. 400 metrów kw. opłata wzrośnie z 412 zł do 464 zł. Według symulacji magistratu łączny wzrost podatku dla przedsiębiorcy na powyższym przykładzie wyniesie 356 zł. Kwota wzrośnie z 2986 zł do 3342 zł w skali roku.


Podatki najwyższe, jakie mogą być

Planowany wzrost podatków od nieruchomości w Bełchatowie krytykuje Patryk Marjan, lokalny lider Konfederacji i przedstawiciel Stowarzyszenia Nowy Bełchatów, który z tej okazji zorganizował konferencję prasową przed bełchatowskim magistratem.

- Jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez radnych, to Bełchatów będzie miejscem o najwyższych podatkach lokalnych w Polsce. Są to stawki maksymalne, jakie przewiduje polskie prawo. Mam deja vu, bo podobnie było przed rokiem, a teraz znowu nadchodzi podatkowe tsunami – mówi Patryk Marjan.

Po chwili przypomina, że całkiem niedawno włodarzom miasta zostały przyznane pokaźne podwyżki. Z kolei mieszkańcy, jak dodaje, dostają podwyżkę, ale… podatków.

- Tak więc z jednej strony mamy maksymalizację podatków dla mieszkańców i przedsiębiorców, a z drugiej jest wyciąganie z budżetu pieniędzy i branie do własnej kieszeni – mówi Patryk Marjan. 

Jak zaznacza, przyszłość Bełchatowa zależy od tego jak w najbliższych latach zostanie pobudzona przedsiębiorczość w mieście.

- Jeżeli małych i średnich przedsiębiorców będziemy dusić podatkami, to już niedługo możemy obudzić się z ręką w nocniku – uważa Patryk Marjan.

 

Większe podatki, to ponad 2 mln zł do budżetu miasta

Magistrat w uzasadnieniu projektu uchwały w sprawie rocznych stawek podatku od nieruchomości podkreśla, że zaproponowano stawki na 2023 rok na poziomie określonym w obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2023. Zaznaczono, że w większości miast w kraju uchwalane są stawki maksymalne.

W 2022 roku maksymalne stawki podatku od nieruchomości zostały przyjęte m.in. w Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie czy Bydgoszczy. Przyjęcie uchwały pozwoli miastu na uzyskanie dodatkowych dochodów na poziomie 2,2 mln zł.

- Zostaną przeznaczone na realizację zadań i obowiązków nałożonych przepisami prawa na miast Bełchatów, które z roku na rok ulegają zwiększeniu – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy