reklama
reklama

Unikalne nagranie Mazurka Dąbrowskiego z 1911 roku. Zobacz i posłuchaj jak brzmi z gramofonu [VIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Regionalne w Bełchatowie

Unikalne nagranie Mazurka Dąbrowskiego z 1911 roku. Zobacz i posłuchaj jak brzmi z gramofonu [VIDEO] - Zdjęcie główne

foto Muzeum Regionalne w Bełchatowie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Muzeum Regionalnym w Bełchatowie odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Bełchatowskie Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego. Uczestnicy mogli posłuchać na gramofonie nagrania Mazurka Dąbrowskiego z 1911 roku.
reklama

W bełchatowskim muzeum odbyło się kolejne spotkanie dla miłośników historii. Tym razem Bełchatowskie Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego zorganizowało wykład na temat dziejów elektrowni Bełchatów, podczas którego zaprezentowano historię jej powstania, a także ciekawostki dotyczące budowy zakładu. Dla uczestników spotkania przygotowano także niespodziankę. W związku z tym, że wykład dotyczył energetyki, w muzeum zaprezentowano również… gramofon z silnikiem cieplnym Stirlinga. Bełchatowianie mieli też okazję posłuchać starych nagrań, które zaprezentował Jerzy Gogacz, pasjonat i kolekcjoner starych płyt.

Szczególne zainteresowanie wzbudził Mazurek Dąbrowskiego z 1911 roku, który został odtworzony z kolei na gramofonie walizkowym. Jak przyznaje właściciel unikalnej płyty sprzed ponad wieku, to jedno z najstarszych nagrań tego utworu, który hymnem Polski stał się dopiero w 1926 roku. Zarejestrowane nagranie wykonane zostało przez Kapelę Ludową z Bieżanowa, który wówczas był niewielką podkrakowską wioską. Dziś to dzielnica Krakowa.

- To jest oryginalne nagranie z 1911 roku zarejestrowane na płycie szelakowej. Trzeba zauważyć, że ma ona ponad sto lat. Te płyty są dość unikalne, bardzo kruche i trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić, bo łatwo je potłuc. To nie jest winyl, gdyby upadła, to nie byłoby co zbierać – mówi Jerzy Gogacz.

Przypomina też, że wówczas Mazurek Dąbrowskiego nie był jeszcze hymnem, czego dowodzi sama płyta. Na jej odwrocie został zarejestrowany utwór „Boże, coś Polskę”, który został właśnie zatytułowany „Hymnem Narodowym”. Kolekcjoner, który odwiedził bełchatowskie muzeum, posiada największa w Polsce kolekcję płyt z różnymi starymi nagraniami Mazurka Dąbrowskiego. Jest to ponad 40 nagrań, a najstarsze, wykonywane przez Stanisława Bolewskiego, pochodzi z 1901 roku.

Podczas spotkania w bełchatowskim muzeum uczestnicy mogli posłuchać też innych starych utworów. Zaprezentowano nagranie „Aniele Mój” w wykonaniu śpiewaka operowego Adama Didura, jednego z najznakomitszych basów przełomu XIX i XX wieku, który występował w nowojorskim Metropolitan Opera. Z kolei z gramofonu z silnikiem Stirlinga można było usłyszeć Marcelinę Sembrich-Kochańską.

Jerzy Gogacz współpracuje z portalami „Stare Melodie” i „Wirtualne Muzeum”, które zajmują się tematyką historycznej muzyki sprzed lat. Skąd u niego pasja do kolekcjonowania płyt z ponad stuletnimi utworami?

- Zaczęło się od fascynacji mechanizmem działania gramofonów. Jestem elektrykiem z zawodu i to było dla mnie swego rodzaju odskocznią. Skupowałem stare gramofony, które naprawiałem i tak to wszystko się zaczęło. Później postanowiłem zbierać płyty, których szukałem po całym świecie – opowiada pan Jerzy.

Skąd je pozyskiwał? Przeglądał strony internetowe, kontaktował się z innymi pasjonatami. Jak wspomina, najstarsze egzemplarze z 1901 roku pozyskał z Estonii. Prawdziwe perełki udało mu się też znaleźć w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie.

- Rok temu udało mi się znaleźć znaleźć nagranie generała Sikorskiego z 1943 roku z odezwą do żołnierzy, które nagrano na płycie szelakowej – mówi Jerzy Gogacz.

Jak przyznaje posiada kilkanaście polskich płyt z lat 1900-1901, a także kolekcjonerskie perełki nagrane np. na płytach Edisona.

- Mam wiele płyt jeszcze do pokazania, tak więc mam nadzieję, że będzie okazja jeszcze odwiedzić Bełchatów, abyśmy mogli wspólnie ich posłuchać – zakończył pan Jerzy.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama