Pokrótce przypomnijmy, sesja na której głosowano uchwałę nad nieudzieleniem absolutorium odbyła się 29 czerwca, (obszerną relację można przeczytać TUTAJ) wówczas stosunkiem głosów 12 do 11 radni przegłosowali uchwałę o nieudzielenie absolutorium. Już wtedy wiadomym było, że przyjęcie uchwały może być prawnie wadliwe, bo Regionalna Izba Obrachunkowa jeszcze przed sesją wydała negatywną opinię na temat projektu uchwały przygotowanego przez Komisję Rewizyjną. RIO jasno wyraziło stanowisko, że nie ma podstaw do nieudzielenia absolutorium. Komisja Rewizyjna powinna odnieść się do tej opinii, ale tego nie zrobiła. Głosowano. Na czerwcowej sesji, w burzliwej dyskusji jeden z radnych zwrócił uwagę, że przegłosowanie nieudzielenia absolutorium może skończyć się podważeniem uchwały bełchatowskiej Rady.
- Wiele uchwał dotyczących nieudzielenia absolutorium było anulowanych właśnie ze względu na to, że argumentacja przedstawiona przy ich podejmowaniu nie znalazła uznania w ocenie organów nadzorujących. On (czyli RIO – przypis. red.) nie będzie oceniał naszej dyskusji tylko materiały, czyli projekt uchwały wraz z uzasadnieniem - mówił już miesiąc temu Tadeusz Markiewicz (wypowiedź z XXXVI sesji RM)
Radny PiS, Radosław Herudziński, jedyny członek Komisji Rewizyjnej, który był przeciwny uchwale o nieudzielenie absolutorium podkreślał, że zarówno prace Komisji jaki i późniejsze głosowanie nie miały merytorycznego uzasadnienia.
-Komisja przede wszystkim powinna uwzględnić stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej, a tego nie zrobiła. Dla mnie punktem wyjścia było stanowisko RIO. Izba jest organem kompetentnym do opiniowania i zajmowania w tej kwestii stanowiska i to powinno być podstawą do naszej dalszej pracy. Natomiast niektórzy członkowie Komisji przyjęli inne stanowisko z nastawieniem, że trzeba raczej negatywnie opiniować – mówił tuż po sesji absolutoryjnej, 29 czerwca Radosław Herudziński
Prezydent Mariola Czechowska przebywa na kilkudniowym urlopie, o komentarz do sprawy poprosiliśmy wiceprezydenta Ireneusza Owczarka:
- Dziwił nas bardzo upór pani Ewy Skorupy w forsowaniu tej uchwały, niestety zlekceważono całkowicie negatywną opinię RIO dotyczącą uchwały Komisji Rewizyjnej i to uczyniła radna Skorupa. Trzeba pamiętać, że RIO prezentuje obiektywne i fachowe stanowisko, to nie jest upolityczniony organ. To jest merytoryczna instytucja, która wydaje bezstronne decyzje. Niestety przewodnicząca Komisji Rewizyjnej wykazała się całkowitą indolencją w tym zakresie - komentuje wiceprezydent i dodaje: - uważam, że pani Ewa Skorupa - jeśli ma choć odrobinę honoru - powinna zrezygnować z funkcji przewodniczącej Komisji Rewizyjnej, bo swoim działaniem kompletnie się zdyskredytowała. Niepotrzebnie brnęła z częścią radnych. O ile można zrozumieć opozycję, czyli PLUS, o tyle nie można zrozumieć części radnych PiSu, którzy głosowali - zresztą wbrew opinii RIO - przeciwko prezydentowi z PiSu, ale tak jak podkreślała prezydent Czechowska tuż po sesji to było polityczne, a nie merytoryczne głosowanie – wyjaśnia wiceprezydent Owczarek
Co o najświeższej decyzji RIO mówią właśnie opozycyjni radni?
- Udzielanie absolutorium jest powiązane z wykonaniem budżetu za wcześniejszy rok, nie odnosi się natomiast do całokształtu działalności prezydenta. Zgadzają się słupki w tabelkach, ale radni mieli wiele zastrzeżeń do pracy pani prezydent i dlatego był taki wynik głosowania nad uchwałą o nieudzielenie absolutorium - mówi Paweł Koszek, radny PLUSa. Pytany o komentarz do ostatniej decyzji RIO odpowiada: - dziś trudno mi to merytorycznie skomentować, bo nie widziałem uzasadnienia Izby, ale skoro podjęła taką decyzję, to z pewnością stały za tym mocne argumenty. Zdecydowanie więcej będę mógł powiedzieć jak przeczytam dokumenty - powiedział Koszek.
Zdecydowanie bardziej wylewny w swojej ocenie jest radny Dariusz Matyśkiewicz, który w nie kryje rozczarowania decyzją Izby:
- RIO nie słyszy mieszkańców, tylko ocenia dokumenty przedstawione przez panią prezydent. RIO to instytucja rządowa stojąca na straży finansów publicznych, szczególnie samorządowych. Jeśli pani prezydent kupiłaby 100 samochodów służbowych i dokonała by tego zgodnie z zamówieniami publicznymi, to RIO powie, że jest ok, ale czy mieszkańcy oczekują zakupu 100 samochodów? - mówi Dariusz Matyśkiewicz i dodaje: - niech RIO przejdzie się ulicami miasta i porozmawia z mieszkańcami. Czy Oni też powiedzą, że jest ok?
Werdykt RIO oznacza, że miasto nie ma uchwały o udzieleniu absolutorium. W historii bełchatowskiego samorządu podobna sytuacja już miała miejsce - 10 lat temu radni nie podjęli uchwały o udzieleniu absolutorium prezydentowi Markowi Chrzanowskiemu.