To będzie rekordowa rekrutacja do szkół średnich. Ile miejsc czeka na uczniów w powiecie bełchatowskim?

Opublikowano:
Autor:

To będzie rekordowa rekrutacja do szkół średnich.  Ile miejsc czeka na uczniów w powiecie bełchatowskim? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia 13 maja rusza rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych – tegoroczny nabór będzie wyjątkowy, o miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych będą się bowiem ubiegać dwa roczniki uczniów. Ci którzy kończą III klasę gimnazjum i absolwenci klas ósmych szkół podstawowych, łącznie to blisko 2 tysiące osób. Jak zapewnia starostwo powiatowe, które jest organem prowadzącym dla pięciu największych szkół średnich w powiecie, miejsca starczy dla wszystkich.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych dla absolwentów klas VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjów będzie przeprowadzona odrębnie, ale dla jednych i drugich uczniów będzie się ona odbywać elektronicznie za pomocą systemu „Nabór Szkoły Ponadpodstawowe”.

- System gromadzi, przetwarza i udostępnia wszelkie informacje, niezbędne do przeprowadzenia rekrutacji uczniów do szkół ponadpodstawowych. W centralnej bazie danych gromadzone są dane na temat szkół i oddziałów (klas), pełne informacje na temat kandydatów, tj. ich dane osobowe, kontaktowe, preferencje w wyborze szkół i oddziałów oraz osiągnięcia. System automatycznie wyliczy kandydatom punkty, a po zakończeniu gromadzenia i weryfikacji wszystkich danych - z uwzględnieniem uzyskanych przez nich wyników punktowych oraz ich preferencji - dokonuje przydziału kandydatów do oddziałów – informują urzędnicy w wydziału Edukacji, Kultury i Sportu bełchatowskiego starostwa.

Co ważne wszyscy uczniowie posługują się systemem przy użyciu indywidualnych, imiennych kont, przesyłane dane są szyfrowane, a serwery chronione są specjalnymi zabezpieczeniami.

Jak podkreślają pracownicy wydziału Edukacji, Kultury i Sportu uczniowie nie powinni się martwić o miejsca w szkołach średnich. Dla absolwentów gimnazjów łącznie przygotowano 529 miejsc w 19 klasach szkół prowadzonych przez powiat i inne podmioty (są też licea prowadzone przez miasto Bełchatów). Z kolei na uczniów kończących VIII klasę szkoły podstawowej będzie czekać 568 miejsc w 20 klasach liceów. Przy czym warto zaznaczyć, że zgodnie z szacunkami w tym roku gimnazjum opuści 420 uczniów, a podstawówkę 472 absolwentów.

- Zakładamy również, że o miejsce do klas pierwszych techników ubiegać się będzie 40 procent absolwentów, czyli 792 osób. Powiat Bełchatowski zaplanował 19 oddziałów 30-osobowych, 12 oddziałów zarezerwowały inne organy prowadzące szkoły na terenie powiatu bełchatowskiego – dodają urzędnicy ze starostwa.

Praktyczne rady dla młodzieży:

  • Wybierasz trzy szkoły!
Wygenerowany w systemie wniosek z zaznaczoną dowolną liczbą oddziałów w obrębie trzech szkół składa się tylko do szkoły pierwszego wyboru. Wybierając wspomniane trzy szkoły uczeń powinien kierować się następującą kolejnością: I. Pierwsza szkoła to „szkoła marzeń”. II. Druga szkoła to „szkoła racjonalna”. III. Trzecia szkoła to „szkoła na wszelki wypadek”.

  • Nie ograniczaj się w wyborze klas!
Z oferty trzech wybranych szkół należy wybrać maksymalnie dużą liczbę oddziałów. Dziesięć czy dwanaście pozycji na liście preferencji to wcale nie jest zbyt dużo. Kolejność na liście preferencji jest także bardzo ważna. Traktuje się ją jako autonomiczną decyzję kandydata, której już nie będzie można zmienić. Warto zatem ją dobrze przemyśleć.

Jeśli uczeń zostanie zakwalifikowany do jakiegoś oddziału, oznacza to, że oddziały powyżej były dla niego niedostępne, a oddziały poniżej nie były brane pod uwagę.

  • Zawód czy szkoła? Co ważniejsze?
Kandydat do technikum bądź szkoły branżowej musi rozważyć jedną z dwóch opcji. Pierwsza zakłada, że najważniejsza jest szkoła, druga opcja - najważniejszy jest zawód.

  • Czy dla wszystkich uczniów wystarczy miejsc?
Każdy absolwent szkoły podstawowej i gimnazjum znajdzie swoje miejsce w szkole od 1 września 2019 roku. Szkoły są przygotowane na zwiększoną liczbę uczniów, dysponują odpowiednią liczbą sal dydaktycznych. 1049 absolwentów gimnazjum i 932 uczniów w klasach III gimnazjów przystąpi wiosną br. do oddzielnej rekrutacji. Szacuje się, że w nowym roku szkolnym 2019/2020 do szkół prowadzonych przez samorząd powiatu zostanie przyjętych 70% uczniów kończących naukę w gimnazjum (tj. 652 uczniów) i podstawówkach (734 uczniów). Powstaną odpowiednio 22 oddziały klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych oraz 25 oddziałów szkół ponadpodstawowych.

Kalendarz tegorocznej rekrutacji


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE