W blasku fleszy aparatów i kamer władze Bełchatowa, wraz z przedstawicielami pięciu innych miast, podpisały wstępne porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości w sprawie udziału w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. Jak podkreślają pomysłodawcy, nowy rządowy program to inicjatywa, dzięki której miasta średniej wielkości będą mogły budować tanie mieszkania na wynajem. Program ma być alternatywą dla tych osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy. Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20 proc. kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po ok. 15 - 20 latach.
- Bełchatów chętnie przystąpił do tej inicjatywy. Jest to szansa na szybkie powstanie nowych mieszkań szczególnie dla młodych. Wiemy o tym, że w naszym mieście jest zainteresowanie takimi mieszkaniami. Na ten moment na liście oczekujących na lokal w Bełchatowskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego blisko 150 osób - podkreśla Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.
O tym, że program będzie przełomowy podczas spotkania z samorządowcami przekonywał Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii.
- Mieszkania wciąż są towarem luksusowym, wiele młodych małżeństw i rodzin nie może sobie na ten luksus pozwolić.– Stąd przełomowy – w moim przekonaniu program, którym jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Dzięki tej inicjatywie wkrótce zacznie powstawać tysiące, dziesiątki tysięcy mieszkań, które będą na takim samym poziomie, standardzie, jak mieszkania dostępne na wolnym rynku, ale będą to mieszkania tańsze – powiedział Jarosław Gowin.
Minister wytłumaczył też założenia projektu, według którego przyszłego mieszkania mają być atrakcyjne cenowo. Działki budowlane pod przyszłe bloki będzie nieodpłatnie wnosić Krajowy Zasób Nieruchomości albo gmina. Jak podkreślił, przeważająca część kosztów budowy tych mieszkań – ok. 60 proc. zostanie sfinansowana z rozmaitego rodzajów grantów i programów rządowych. Dopełnieniem atrakcyjnego finansowania inwestycji ma być najtańszy na rynku kredyt, udzielany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Oprócz Bełchatowa do programu przystąpiły również Pabianice, Piotrków, Radomsko, Sieradz oraz Skierniewice, które podpisały wstępne porozumienie w tej sprawie z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Jak informuje magistrat, mechanizm Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej zakłada dofinansowanie sięgające nawet 35 proc. kosztów budowy lokali społecznych oraz 80 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych.
Komentarze (0)