Młodzi kierowcy bez doświadczenia za kierownicą odpowiadają — wg. Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) - za około 20 proc. śmiertelnych wypadków na drogach. Zdaniem specjalistów jest to przesłanka do wprowadzenia istotnych ograniczeń dla osób w młodym w wieku, które siadają za kółko.
Propozycje zmian w przepisach ruchu drogowego, jakie proponuje ETSC są wymierzone właśnie w osoby, którzy mają najmniejsze doświadczenie za kierownicą. Młodzi kierowcy, tuż po uzyskaniu prawa jazdy, mieliby być poddawani tzw. okresowi próbnemu. W czasie jego trwania obowiązywałby ich zakaz jazdy nocą, a za kierownicą mogliby usiąść wyłączenie wówczas, gdy obok będzie osoba z większym doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów - wstępnie mówi się, że musiałby to być kierowca powyżej 30 roku życia. Świeżo upieczeni kierowcy mieliby też zakaz przewozu pasażerów, a w razie kontroli alkomatem wynik musiałby wskazywać zero.
Obecnie jest to jedynie projekt ewentualnych zmian. Nie wiemy chociażby, jak długo miałby trwać wspomniany okres próbny, oraz jakich kar mogliby spodziewać się kierowcy, którzy złamią opisywane wyżej zasady. Nie ma też pewności co do tego, jak na propozycje ETSC zareaguje Unia Europejska. Jednak nowa dyrektywa ma zostać opracowana do końca tego roku, a przepisy mogłyby więc wejść w życie już w 2022 roku.
Komentarze (0)