Karp to obowiązkowe danie na święta Bożego Narodzenia niemal w każdym polskim domu. Jednocześnie bez trudu znajdziemy grono osób, które przyznają, że nie jest to ich ulubiona potrawa. Inni wciąż narzekają, że przez lata nie udało im się znaleźć idealnego przepisu na świątecznego karpia. Z pomocą przychodzi sam on – Robert Makłowicz.
Robert Makłowicz nie jest kucharzem, ale i tak wszyscy chcą gotować jak on
Makłowicz to jeden z najbardziej znanych i lubianych podróżników i wideoblogerów. Od lat z wielką pasją opowiada o swoich kulinarnych podróżach. Choć wielokrotnie podkreślał, że nie jest kucharzem, na filmach pokazuje szczegółowo, jak przyrządzić różne specjały, a ludzie czerpią z nagrań z nim inspiracje.Dzięki niemu widz ma szansę jednego dnia znaleźć się w królestwie kiszonego śledzia w Szwajcarii, drugiego poznać przepis na tyrolskie knedle z mąki gryczanej w sosie z gorgonzolą, a kolejnego przekonać się, jakie tradycyjne smaki serwowane są we włoskim miasteczku Riva del Garda. Przez wiele lat podróże te mogliśmy śledzić w telewizji, a od dwóch lat możemy na kanale YouTube. Niemal każdy odcinek wyświetlany jest po ponad 200 tysięcy razy. I to właśnie na swoim kanale Makłowicz zdradził przepis na – uwaga –panierowanego karpia marynowanego w piwie.
W naszej części świata nie da się w zasadzie mówić o kuchni bez panierki. Czymże jest panierka? Jest to konstrukcja, gdzie główną rolę gra bułka tarta, która jest zmielonym pieczywem. Nie jest jednak wszystko jedno, jakim pieczywem. Żeby bułka tarta była dobra, musi być zrobiona wyłącznie pszennego pieczywa
– wyjaśnił dziennikarz kulinarny i poradził, aby robić ją samemu w domu, albo czytać uważnie etykiety. Jak zaznaczył, jest to ważna rzecz w kontekście przygotowywania świątecznego karpia.
Innowacje na temat tego karpia wziąłem z Norymbergi. Tam karpia się marynuje w tym, z czego ona słynie, czyli w piwie.
Makłowicz dodał, że wystarczy "na godzinę karpiowe dzwonka w tym piwie zanurzyć". – Należy dołożyć jeden dodatek i jest to ziele angielskie, które najlepiej rozgnieść, aby przez ten czas te kuleczki oddały swój aromat. Karp czasami miewa mulisty smak, choć dobry karp, z dobrego źródła nie powinien tak smakować, to czasem tak się zdarza. Dobra marynata sprawi, że to mięso nie tylko będzie bardziej miękkie i bardziej sprężyste, ale będzie również zupełnie pozbawione ewentualnego, mulistego smaku – tłumaczy autorytet kulinarny Polaków. A my podajemy dokładny przepis.
Karp norymberski "à la Makłowicz"
Aby przygotować smażonego karpia marynowanego w piwie według przepisy Roberta Makłowicza, potrzebne są:
4 dzwonki karpia
500 ml jasnego piwa
kilkanaście ziaren ziela angielskiego, mąka do panierowania
2 jajka
bułka tarta do panierowania
masło klarowane do smażenia
sól świeżo mielony czarny pieprz
Przygotowanie: Dzwonka karpia zalać piwem, dodać lekko nagniecione ziele angielskie, marynować przez kilka godzin. Panierować w osolonej i popieprzonej mące, jajku i bułce tartej, smażyć na rumiano na maśle klarowanym.
Smacznego!
Komentarze (0)