W ostatnim czasie nad Polską mogliśmy obserwować najsilniejszą od lat zorzę polarną. Wiele osób zdecydowało się wówczas na nocne obserwacje i wypatrywało wielokolorowej łuny na niebie. Tym razem pasjonatów astronomii czeka tzw. Superksiężyc.
Wyjątkowa pełnia
O czekającym nas zjawisku na niebie poinformował Karol Wójcicki, autor facebookowego profilu „Z głową w gwiazdach”. Wyjaśnił, czego możemy się spodziewać i na czym polega wyjątkowość dzisiejszego zdarzenia.
- Superpełnią nazywamy pełnię, która wypada w okolicach perygeum Księżyca. Nasz naturalny satelita pełnię osiągnie dziś o 20:25, a w środę o 07:02 znajdzie się najbliżej Ziemi. Dzielić nas będzie wtedy od niego dystans 360 196 km. Zbieg tych dwóch zjawisk (choć w odstępie ok. 34 godzin) sprawi, że nasz satelita najbliższej nocy będzie nieznacznie większy i jaśniejszy - informuje Karol Wójcicki.
Gdzie obserwować Superksiężyc?
W przypadku obserwacji Księżyca nad Polską przy braku zachmurzenia możemy to zrobić nawet z domowego okna. Jednak im ciemniejsze otoczenie i mniejsza ilość świateł miasta, tym obserwacja może bym przyjemniejsza. Dlatego warto wybrać się w teren i oglądać nieboskłon w otoczeniu natury. Do podziwiania tego zjawiska nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.
Pierwszy Superksiężyc tego lata
Superksiężyc, który zobaczymy 19 sierpnia, jest pierwszym tego typu w tym roku. Jest to tzw. Księżyc Jesiotrów. Nazwa miała wziąć się od kalendarza rolniczego plemion z Ameryki Północnej, bo sierpniowa pełnia, miała przynosić im obfite połowy tych ryb. Kolejne takie zjawisko ma się zdarzyć 18 września i będzie to tzw. Księżyc Plonów.
Komentarze (0)