Reklama

Smród w Bełchatowie wkrótce się skończy? Miasto przekonuje, że ''poprawi się jakość powietrza''

Opublikowano:
Autor:

Smród w Bełchatowie wkrótce się skończy? Miasto przekonuje, że ''poprawi się jakość powietrza'' - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Czy koszmar mieszkańców bełchatowskich osiedli związany z uciążliwym odorem wreszcie się zakończy? Jest szansa, że całkowicie zostanie wyeliminowane jedno ze źródeł smrodu w mieście – oczyszczalnia ścieków. Magistrat poinformował właśnie, że zakończyła się budowa Zamkniętych Komór Fermentacyjnych. Inwestycja, która kosztowała 23 mln zł, ma znacznie zmniejszyć wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów z oczyszczalni.

Spółka Wod-Kan poinformowała, że choć budowa Zamkniętych Komór Fermentacyjnych już się zakończyła, to jednak na efekt ich działania trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. W najbliższych miesiącach trwać będzie bowiem rozruch instalacji, a pełną parą ZKF-y zaczną pracować na początku 2021 roku.

Budowa instalacji kosztowała aż 23 mln zł z czego znaczna część to dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowa na budowę ZKF-ów została podpisana na początku 2019 roku. Na terenie oczyszczalni stanęły dwa wielkie 17-metrowe komory, w których zamontowano nowoczesne mieszadła, powstały też drogi dojazdowe. Gotowa jest też cała instalacja elektryczna. Wraz z rozruchem ZKF-ów nastąpi też stopniowe wygaszanie działających obecnie w oczyszczalni Otwartych Basenów Fermentacyjnych, które obecnie są źródłem odoru.

Jak podkreślają władze miasta, dzięki zastosowanym w Zamkniętych Komorach Fermentacyjnych rozwiązaniom, gromadzony w nich osad jest zhermetyzowany i nie emituje do środowiska żadnych gazów, co ma znacząco zmniejszyć uciążliwości odorowe na bełchatowskich osiedlach.

– Poszukiwaliśmy różnych rozwiązań, które wyeliminują odczuwalny szczególnie latem nieprzyjemny zapach. Doświadczenia innych miast pokazują, że ZKF-y to najlepsza obecnie metoda. Jestem przekonana, że po ich uruchomieniu, poprawi się jakość powietrza w Bełchatowie, a co za tym idzie, także komfort życia naszych mieszkańców – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Jak się okazuje, nowoczesna instalacja będzie też wytwarzała energię elektryczną, która będzie wykorzystywana w oczyszczalni. Dzięki oszczędnościom po kilkunastu latach inwestycja ma się zwrócić.

- Komory będą z biomasy odzyskiwać metan i w układzie kogeneracyjnym zamieniać go na energię cieplną oraz elektryczną, które będą z kolei będą wykorzystywane na potrzeby własne oczyszczalni ścieków. Według szacunków pozwoli to ograniczyć ilość kupowanej przez nas energii nawet o 20 proc. – mówi Piotr Pierzchała, prezes spółki Wod-Kan.

Powstanie ZKF-ów to jedna z głównych inwestycji realizowanych w ramach „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych oraz kanalizacyjnych na lata 2018-2021”. Oprócz wspomnianej instalacji, zakończono już modernizację głównej magistrali wodociągowej oraz głównego kolektora sanitarnego. Koszt wszystkich wspomnianych inwestycji to 44,5 mln zł z czego aż 22 mln zł to dofinansowanie z NFOŚiGW.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE