W 2025 roku składka zdrowotna przejdzie reformę. To już postanowione. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej.
Składka zdrowotna 2025: ZUS niższy nawet o 100 złotych miesięcznie
Według zapowiedzi rządu, od przyszłego roku minimalna podstawa składki zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. Ponadto do przepisów, które przewidują, iż przychody ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości) nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej, dodana zostanie rządowa autopoprawka. Zakłada ona zmniejszenie minimalnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców.Nowe przepisy będą dotyczyć osób, które rozliczają się za pomocą skali podatkowej oraz na podatku liniowym, a także tych, którzy stosują opodatkowanie w formie karty podatkowej. Według wyliczeń rządzących, na zmianie skorzysta ok. 934 tys. przedsiębiorców. – Osoby o najniższych dochodach lub stracie zaoszczędzą dzięki temu do ok. 105 zł miesięcznie. Koszt nowego rozwiązania dla budżetu państwa wyniesie ok. 945 mln zł – informuje resort finansów i dodaje, że w budżecie na 2025 rok zarezerwowane zostały środki, które mają wyrównać wpływy do NFZ, zmniejszone po obniżeniu składki zdrowotnej.
Składki dla przedsiębiorców – ciąg dalszy zmian w 2026 roku
To niejedyne zmiany, które przewidział rząd w reformie składki zdrowotnej. Kolejne mają zacząć obowiązywać w 2026 roku. Skorzystać ma nich ma ok. 2,45 mln przedsiębiorców. Będą one polegać m.in. na wprowadzeniu dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców opłacających podatek według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
- część zryczałtowana składki będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę;
- część urealniona będzie obliczana tylko od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9%), a u przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem – od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5%).
Poza tym zostanie uchylona możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym oraz obniżona składka do 9% z 75% minimalnego wynagrodzenia dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej.
Przedsiębiorcy od dawna oczekiwali zmian. Część może nadal nie być zadowolona
Posłanka KO Katarzyna Kierzek-Koperska, która przez wiele lat pracowała w branży księgowej i sektorze doradztwa finansowego, przyznaje, że wielu przedsiębiorców w rozmowie z nią mówiło, iż oczekuje zmiany w składce zdrowotnej.
Pewnie nie zadowoli ona przedsiębiorców w 100 procentach, ale pamiętajmy, w jak trudnej sytuacji znalazł się budżet, szczególnie po powodzi na południu Polski. Zdajemy sobie jednak sprawę, że po Polskim Ładzie przedsiębiorcy muszą dostać pewien oddech, bo naprawdę ta sytuacja nie jest dla nich łatwa
– tłumaczy posłanka i zapewnia, że w tej sprawie rząd nie powiedział ostatniego słowa. – Będziemy do tego wracać – mówi w rozmowie z naszym portalem.
Rządzący chcą, aby zmiana składki zdrowotnej nastąpiła już od stycznia 2025 roku. Skorzystają na tym głównie przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe firmy, a także spółki cywilne i spółki jawne.
Komentarze (0)