Reklama

Rząd rozważa porzucenie planów związanych ze Złoczewem?

Opublikowano:
Autor:

Rząd rozważa porzucenie planów związanych ze Złoczewem?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Temat kopalni Złoczew jest w Bełchatowie naprawdę gorący – na koncesje i finalne otwarcie odkrywki za około 10 lat liczą bowiem m.in. lokalni pracownicy PGE. Jak donosi jednak Reuters, powołując się na anonimowe źródła, rozważane ma być porzucenie planów jej budowy. Powodem mają być rosnące koszty produkcji energii z paliw kopalnych oraz polityka klimatyczna UE. Czy obietnice przedwyborcze polityków PiS okażą się rzucone na wiatr?

Swoje doniesienia Reuters opiera na wypowiedziach osób, które pragną jednak zachować anonimowość.

- Nikt nie chce odkrywki w Złoczewie. PGE musi skupić się na projektach nisko- lub zeroemisyjnych, które pozytywnie wpłyną na jej EBITDA (zysk operacyjny) – brzmiała jedna z wypowiedzi źródła agencji.

Opublikowano też informację, jakoby źródło rządowe określiło kwestię Złoczewa jako "problematyczną". Na chwilę obecną, ministerstwo aktywów nie odpowiedziało jeszcze na pytania Reutersa w tym temacie.

W kwestii koncesji, agencja miał otrzymać jednak zapewnienia od PGE, że spółka "nadal planuje zabezpieczyć koncesję w Złoczewie".

Argumentem przemawiającym za odkrywką Złoczew, z pewnością jest fakt, że Elektrownia Bełchatów wytwarza aż 20% energii elektrycznej w Polsce, a nowa kopalnia miałaby utrzymać ciągłość jej pracy. Dlatego też porzucenie planów związanych ze Złoczewem, będzie musiało być poprzedzone znalezieniem zamiennika dla węgla brunatnego, by nie dopuścić do zakłóceń w dostawach energii. Z drugiej strony barykady stoją restrykcyjne przepisy unijne i ekolodzy, którzy przekonują m.in., że jej budowa spowodowałaby przesiedlenie aż 33 wsi i dodatkowe zanieczyszczenie wody na obszarze, w którym już odnotowujemy jej niedobory.

Źródło: reuters.com

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE