Reklama

Reklama

W co wierzymy? Z kim mieszkamy? Ruszył spis. Jest obowiązkowy pod groźbą kary

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W co wierzymy? Z kim mieszkamy? Ruszył spis. Jest obowiązkowy pod groźbą kary - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rozpoczął się ogólnopolski spis powszechny, który w tym roku będzie się odbywał w większości przez internet. Osoby, które nie spisały się samemu online, mogą skorzystać z pomocy rachmistrza. Udział w spisie jest obowiązkowy, a za odmowę podania danych grozi wysoka grzywna.

Reklama

W czwartek, 1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny, w tym roku organizowany online. W celu samospisania się, wystarczy wejść na rządową stonę spis.gov.pl i wypełnić ankietę.

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Jeśli jego realizacja będzie niemożliwa, chociażby ze względu na zaawansowany wiek czy stan zdrowia, badanie przeprowadzą rachmistrzowie – bezpośrednio lub telefonicznie.

- Samospis internetowy – przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej od 1 kwietnia na stronie internetowej spis.gov.pl. W ramach tej metody Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełnią wymagane dane. Respondent może także skorzystać ze specjalnie przygotowanego stanowiska do samospisu w każdym urzędzie gminy, bądź z możliwości „Spisu na żądanie” przeprowadzanego przez infolinię spisową (22 279 99 99) w kanale „Spisz się przez telefon” - informuje GUS.

Spis na żądanie przeprowadzą rachmistrzowie – rodzi się więc pytanie, jak zweryfikować ich tożsamość? GUS zaznacza, że rachmistrz spisowy podczas wykonywania czynności będzie posługiwał się umieszczonym w widocznym miejscu identyfikatorem. Plakieta będzie zawierać m.in. jego imię i nazwisko oraz zdjęcie. Dane potwierdzić można na infolinii spisowej – 22 279 99 99, a także w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl oraz stronie internetowej urzędu statystycznego

Zakres zbieranych danych dotyczy charakterystyki demograficznej osób, aktywności ekonomicznej, poziomu wykształcenia, niepełnosprawności, migracji wewnętrznych i zagranicznych, charakterystyki etniczno-kulturowej oraz stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych.

- Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną, a osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do jej przestrzegania – zaznacza GUS.

Główny Urząd Statystyczny przypomina też, że udział w spisie jest obowiązkowy, a za odmowę udzielenia informacji grozi kara grzywny – do 5 tys. zł.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy