reklama
reklama

Rewolucja w L4. W jednej pracy chorujesz, w drugiej... pracujesz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Rewolucja w L4. W jednej pracy chorujesz, w drugiej... pracujesz - Zdjęcie główne

Poglądowe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOd stycznia 2025 roku pracowników czekają istotne zmiany w zasadach korzystania ze zwolnień lekarskich. Nowe przepisy mają ułatwić życie zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, pozwalając na większą elastyczność w wykonywaniu określonych czynności zawodowych czy codziennych obowiązków. Czy to koniec problemów z kontrolami ZUS i utratą zasiłków? Sprawdź, co zmieni się w przepisach.
reklama

Planowane zmiany w zasadach korzystania ze zwolnień lekarskich mogą zrewolucjonizować system zasiłków chorobowych w Polsce. Od 1 stycznia 2025 roku mają wejść w życie przepisy, które wprowadzają nowe rozwiązania dla pracowników, pracodawców i instytucji ubezpieczeniowych. Oto, co się zmieni.

reklama

Chorobowe na nowych zasadach: Co będzie dozwolone na L4?

Projekt przepisów zakłada, że pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim będzie mógł wykonywać tzw. "incydentalne czynności" zawodowe. Oznacza to możliwość:

  • odebrania telefonu od szefa,
  • podpisania faktury,
  • odpisania na służbowego e-maila.
 

Takie działania będą możliwe jedynie w sytuacjach "istotnych okoliczności", aby zapobiec znacznym stratom finansowym pracodawcy lub kontrahenta. Co istotne, wykonanie tych czynności nie wpłynie na prawo do zasiłku chorobowego.

L4 od 2025 roku: Za co nie stracisz zasiłku chorobowego?

Obecnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczony traci prawo do zasiłku w dwóch przypadkach: wykonywania pracy zarobkowej w trakcie zwolnienia lekarskiego oraz wykorzystywania zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem.

reklama

- Przyjęto możliwość wyłączenia stosowania tego przepisu. Zatem podjęcie czynności, której zaniechanie mogłoby prowadzić m.in. do znacznych strat finansowych dla pracodawcy czy kontrahenta (np. podpisanie faktur, listów przewozowych, innych dokumentów) nie będzie prowadziło do odebrania świadczenia z ubezpieczenia społecznego – wyjaśniają autorzy projektu. 

Wyjazd za granicę i inne aktywności w czasie L4

Zmiany obejmą również większą elastyczność w przypadku kontroli osób przebywających na zwolnieniu. Osoby chore będą mogły:

  • wyjść do sklepu po niezbędne zakupy,
  • udać się do apteki czy na badania,
  • skorzystać ze spaceru rehabilitacyjnego.

Dopuszczony będzie także wyjazd za granicę, pod warunkiem, że celem podróży nie będą wakacje, lecz np. korzystanie z opieki rodziny lub leczenie. W przypadku wyjazdu konieczne będzie posiadanie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego.

reklama

- Będzie to miało  zastosowanie przede wszystkim w przypadku państw członkowskich Unii Europejskiej, gdyż na podstawie przepisów prawa UE ZUS ma możliwość wystąpienia do zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej o przeprowadzenie kontroli, jeżeli osoba niezdolna do pracy zamieszkuje lub przebywa w innym państwie członkowskim – czytamy w projekcie. 

W jednej pracy chorujesz, w drugiej... pracujesz

Nowe przepisy szczególnie interesują osoby zatrudnione u więcej niż jednego pracodawcy. Obecnie, będąc na L4 u jednego pracodawcy, pracownik nie może wykonywać obowiązków u drugiego. Po zmianach, jeśli lekarz wyrazi zgodę, będzie można pracować w jednej firmie i jednocześnie pobierać zasiłek chorobowy z innej.

Robert Lisicki, dyrektor Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan, w rozmowie z money.pl zauważył, że nowelizacja ma poprawić funkcjonowanie orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Jednak wskazuje on na konieczność dalszych zmian.

- Taką kwestią jest przykładowo wystawianie zwolnień w ramach teleporady, czy skrócenie czasu na wystawienie zwolnień wstecz. Te elementy też są przedmiotem dyskusji w środowisku pracodawców – przyznaje Robert Lisicki.
Jak dodaje, pewne kontrowersje może budzić zapis mówiący, że w wypadku pracy w dwóch miejscach pracownik sam decyduje o tym, którego miejsca pracy dotyczy zwolnienie. Jego zdaniem, może się to stać okazją do niepotrzebnych nadużyć. 

Podsumowanie: nowe możliwości i wyzwania

Planowane zmiany w L4 budzą zarówno entuzjazm, jak i kontrowersje. Z jednej strony dają większą elastyczność pracownikom i pracodawcom, z drugiej strony mogą prowadzić do nadużyć, np. w przypadku pracy u kilku pracodawców. Czy nowe przepisy spełnią oczekiwania wszystkich stron? O tym przekonamy się w praktyce, gdy nowe regulacje wejdą w życie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama