Red Light to system, którego zadaniem jest kontrolowanie kierowców przejeżdzającyh na czerwonym świetle. System dokumentuje wykroczenie, oraz dane, które umożliwiają identyfikację pojazdu oraz czas i miejsce zdarzenia. Sposób działania Red Light przypomina dobrze nam znane fotoradary.
- Celem działania monitoringu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na skrzyżowaniach dróg krajowych, na których kierowcy nie stosują się do przepisów dotyczących sygnalizacji świetlnej - informuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
Kamery monitorują całe skrzyżowanie, w tym głównie sygnalizatory. Sprawdzają, czy każdy kierowca zatrzymał się na czerwonym świetle.
Trzy miasta w Łódzkiem z Red Light
Pierwszy system Red Light w województwie łódzkim powstał w Zgierzu. W tym mieście, kamery monitorujące przejazd na czerwonym świetle można zauważyć na DK 91, czyli przecięciu ulicy Długiej i al. Wojska Polskiego.W Łodzi Red Light został założony w trzech miejscach. Pierwsze z nich to skrzyżowanie ul. Drewnowskiej z al. Włókniarzy. W tym miejscu, system działa od początku grudnia 2023 roku. Kierowcy mogą go także spotkać na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z ul. Obywatelską. Od niedawna system Red Light działa także na rondzie Biłyka, czyli przy al. Gen. Wł. Sikorskiego, al. Włókniarzy i ul. Zgierskiej.
Łódzcy kierowcy wkrótce będą musieli zachować czujność w kolejnym miejscu. Mowa o rondzie Inwalidów, czyli skrzyżowaniu ul. Rokicińskiej z ul. Puszkina. W tym miejscu urządzenie zostało zamontowane już na początku stycznia, a obecnie trwają podłączenia do sieci.
Ostatnim miastem w województwie łódzkim, w którym obecnie działa system Red Light jest Piotrków Trybunalski. W tym mieście kamery dokumentują przejazy na czerwonym światle na skrzyżowaniu al. Sikorskiego z al. Concordii. Kamery zamontowano także na Armii Krajowej z al. Piłsudskiego, natomiast system nie został jeszcze uruchomiony.
Wysokie mandaty dla kierowców
Mandat za niestosowanie się do czerwonego światła to 500 zł i 13 punktów karnych. Dla kierowców oznacza to, że wystarczą dwa takie wykroczenia, aby stracić prawo jazdy.Statystyki Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wskazują, że w Łodzi występuje szczególnie duży problem z kierowcami łamiącymi przepisy. W ciągu kilku tygodni system pracujący na skrzyżowaniu ul. ul. Drewnowskiej i al. Włókniarzy zarejestrował około 3 tysięcy naruszeń. Co ciekawe, pierwszy w województwie Red Light, który zamontowano w Zgierzu, w ciągu pierwszego miesiąca działania zarejestrował blisko sześciokrotnie mniej wykroczeń - około 500. Najmniej przypadków zanotowano w Piotrkowie Trybunalskim - 360.
Co zrobić w przypadku otrzymania mandatu?
Po tym jak urządzenie udokumentuje wykroczenie, zdjęcie trafia do Centralnego Systemu Przetwarzania. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego uzyskuje wówczas dane właściciela pojazdu i wysyła do niego wezwanie, w którym właściciel musi wskazać kierującego pojazdem. Ma on do wyboru trzy rodzaje oświadczeń. Pierwsze z nich wypełnia osoba, która kierowała pojazdem w chwili wykroczenia, drugie lub trzecie wypełnia posiadacz pojazdu, który wskazuje komu powierzył pojazd, lub odmawia tskiego wskazania. Więcej o tym przeczytasz w artykule - System Red Light w Piotrkowie. Co zrobić, kiedy dostaniemy wezwanie za przejazd na czerwonym świetle?
Czy w Bełchatowie pojawi się system Red Light?
Bełchatowscy kierowcy zastanawiają się, czy w naszym mieście również powstanie urządzenie zbierające mandatowe żniwa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało jednak, że nie planuje aktualnie montażu systemów Red Light w Bełchatowie lub w powiecie bełchatowskim. Nasi kierowcy będą mogli więc odetchnąć z ulgą. Ważne jednak jest to, aby ich czujność nie gasła poza granicami powiatu .Warto pamiętać o apelach policji odnośnie jazdy zgodnej z przepisami, abyśmy wszyscy mogli czuć się bezpiecznie.
Komentarze (0)