reklama

Ranking zmian zadłużenia samorządów. Jak wypada Bełchatów, Zelów i gminy z powiatu bełchatowskiego?

Opublikowano:
Autor:

Ranking zmian zadłużenia samorządów. Jak wypada Bełchatów, Zelów i gminy z powiatu bełchatowskiego? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPortal samorządowy "Wspólnota" opracowało kolejny ogólnopolski ranking. Tym razem sprawdzono, jak zmienił się poziom długu w latach 2014-2017. Jak pod tym względem radzą sobie jednostki samorządu terytorialnego w naszym powiecie?

Przez wiele lat poziom zadłużenia względem budżetu samorządów dynamicznie wzrastał. Ale od pewnego czasu tendencja jest odwrotna. Szczyt zanotowaliśmy w końcu 2014 roku, a więc u progu zakończonej niedawno kadencji władz samorządowych. Od tego momentu wspomniany poziom zadłużenia maleje. Bardzo powoli, ale jednak. Co pokazuje najnowszy ranking?

- W rankingu prezentujemy nie poziom zadłużenia, ale wielkość jego zmiany wyrażoną w punktach procentowych. A konkretnie – poziom zadłużenia na koniec 2014 roku (wyrażony jako procent budżetu każdej JST) porównujemy z zadłużeniem na koniec 2017 r. Wartości ujemne wskaźnika oznaczają spadek (wyrażony w punktach procentowych), a wartości dodatnie – wzrost zadłużenia (także w punktach proc.) - informują twórcy rankingu ze „Wspólnoty”

Tym samym, pozycja w rankingu nie mówi nam nic o konkretnych kwotach, spadku, bądź wzroście zadłużenia w wartościach bezwzględnych, a wyraża tylko zmiany proporcji zadłużenia do aktualnej kwoty budżetu. Reasumując, ranking przygotowany przez "Wspólnotę" jest jedynie swojego rodzaju ciekawostką i nie stanowi ścisłego zestawienia mówiącego o realnym zadłużeniu. Nawet jeśli kwota długu w przykładowym samorządzie wzrosła, to w punktach procentowych może mieć mniejszą wartość, gdy w odpowiednio dużym stopniu zwiększy się budżet tego samorządu.

W skrócie oznacza to, że na najwyższych pozycjach w rankingu znalazły się samorządy z największym wzrostem zadłużenia w stosunku do budżetu, a nie zadłużenia jako takiego.

Jak prezentują się pod tym względem samorządy naszego regionu?

Poczynając od województwa. Zmiana poziomu zadłużenia pomiędzy rokiem 2014, a 2017 stawia łódzkie na czwartej pozycji wśród szesnastu województw z największym spadkiem zadłużenia. Wskaźnik dla łódzkiego wyniósł -14,29 p.procentowych.

Wśród 314 polskich powiatów, nasz bełchatowski plasuje się na 139. miejscu z wynikiem -2,47 p.proc., co oznacza że zadłużenie w stosunku do budżetu pomiędzy rokiem 2014, a 2017 nieznacznie spadło.

Miasto Bełchatów, wśród niespełna trzystu miast powiatowych zawartych w rankingu ulokowało się mniej więcej w środku, na 135. miejscu z wynikiem -10,49 p.procentowych. Warto dodać, że w województwie łódzkim zajmujemy miejsce dokładnie w środku stawki osiemnastu miast. Zdecydowanie gorszym wynikiem spadku zadłużenia mogą się "pochwalić" na przykład Wieluń (wskaźnik -1,08), Radomsko (-3,40 p.p), czy nieodległe Pajęczno (-7,20 p.p).

Biorąc pod uwagę kategorię miast niebędących na prawach powiatu, to w przypadku naszego regionu możemy mówić tylko o Zelowie i trzeba przyznać, że sąsiedzi wypadają całkiem dobrze. Ze wskaźnikiem -17,21 p.procentowych zajmują 493. lokatę na 590 wszystkich polskich samorządów tej kategorii. Wynik jest jeszcze lepszy, kiedy Zelów przyłożymy na tle całego łódzkiego, na dwadzieścia dwa niepowiatowe miasta jest dziewiętnasty.

Wśród gmin miejsko-wiejskich powiatu bełchatowskiego z najgorszym wynikiem, na 205. miejscu uplasowała się gmina Kluki (wskaźnik 1,68 p.p), niewiele dalej jest gmina Szczerców – wskaźnik na poziomie 1,28 p. procentowego dał jej 224. lokatę. Zaskakiwać może 280. miejsce gminy Kleszczów, która uzyskała wskaźnik na poziomie 0, wszystko dlatego, że ten samorząd nie zaciągał długów, trudno więc w tej sytuacji mówić o jakimkolwiek spadku zadłużenia.

Jeśli dalej przyglądamy się spadkowi zadłużenia w wiejskich samorządach naszego powiatu, to najlepszy wynik osiągnęła gmina Drużbice, wśród ponad półtora tysiąca polskich gmin wiejskich, uzyskała 930. lokatę, mając wskaźnik na poziomie -10,20 p. procentowego. Wysoko jest też gmina Rusiec, która ma 722. miejsce (-7,15 p.p). Gmina Bełchatów ze wskaźnikiem na poziomie -2,58 p. procentowego zajęła 429. lokatę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE