Reklama

Reklama

Radni miasta też dostaną ogromne podwyżki. O jakie kwoty chodzi?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Radni miasta też dostaną ogromne podwyżki. O jakie kwoty chodzi?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Radni miejscy w Bełchatowie będą otrzymywać znacznie większe diety. Podczas sesji podjęto uchwałę w tej sprawie. O ile wzrosną ich uposażenia?

Reklama

Podwyżka dla prezydent Bełchatowa – Marioli Czechowskiej nie była jedyną, jaką uchwalili podczas czwartkowej sesji (25 listopada) miejscy radni. Wyższe diety dostaną również oni sami. W tej sprawie także podjęto bowiem stosowną uchwałę.

Bełchatowski samorząd, podobnie jak w przypadku uposażenia prezydenta miasta, był niejako zobligowany do tego decyzjami na szczeblu rządowym. Chodzi mianowicie o znowelizowaną ustawę o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz ustawę o pracownikach samorządowych. Rządowe rozstrzygnięcia spowodowały, że bełchatowska rada musiała podjąć uchwałę w sprawie nowych stawek wypłacanych diet.

W ustawach samorządowych przepisy odnoszące się do wysokości diet radnych mówiły dotychczas o przeliczniku w wysokości 1,5 kwoty bazowej. Po nowelizacji ustawy wzrasta on do 2,4 kwoty bazowej, która wynosi obecnie 1789,42 zł. W przypadku gmin o liczbie mieszkańców od 15 do 100 tys., dieta nie może przekroczyć 75 proc. kwoty maksymalnej, czyli nie może być wyższa niż 3220,96 zł.

Jak informuje miasto, przegłosowana uchwała „zatwierdza zmiany podstawy prawnej regulującej wysokość tych wynagrodzeń”. Tym samym, jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, wejście w życie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnej wysokości diet sprawiło, że stracił moc poprzedni przepis, który był przywołany w uchwale Rady Miejskiej w Bełchatowie z 2007 r..

- Zmiana zapisu par. 1 uchwały ma na celu aktualizację zapisów związanych z publikatorem nowego rozporządzenia. Treść merytorycznych zapisów rozporządzenia pozostała niezmieniona – czytamy w uzasadnieniu uchwały. 

Ile więc wyniosą diety po zmianach? Przewodniczący rady miasta otrzyma 3156,52 zł (dotychczas było 1972,83 zł). Wiceprzewodniczący będą pobierać dietę w wysokości 2489,12 zł (było 1550,10 zł). Przewodniczący miejskiej komisji2254,66 zł (było 1409,18 zł), a wiceprzewodniczący komisji 1690,99 zł (wcześniej 1056,89 zł). Dieta radnego, który nie pełni żadnych funkcji w komisjach, wyniesie 1127,33 zł (wcześniej 704,59 zł).

Radni otrzymują stałe diety, bez względu na ilość posiedzeń komisji. Za nieobecność na sesji lub posiedzeniu komisji dokonuje się odliczeń zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej.

Jak zagłosowali radni w tej sprawie? W sumie 16 osób było „za”, a „przeciw” łącznie 7 radnych.

Uchwały w sprawie diet nie poparli: Grzegorz Gryczka, Mirosław Mielus, Monika Selerowicz (Ziemia Bełchatowska), Włodzimierz Kuliński, Grzegorz Siedlecki i Arkadiusz Rożniatowski (Koalicja Obywatelska) oraz Marcin Rzepecki (Nowa Lewica).

Natomiast „za” głosowali: Mateusz Broncel, Sebastian Brózda, Łukasz Cieślak, Maria Motylska, Ewa Skorupa, Michał Wyczachowski, Karol Kowalski, Piotr Wysocki, Dariusz Lewandowski (PiS), Paweł Koszek, Grzegorz Muskała, Sławomir Załęczny, Katarzyna Giesko i Krzysztof Wata (PLUS) oraz Ireneusz Kępa i Małgorzata Pagieła (KWW Czechowska).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy