Reklama

Reklama

Puścisz dziecko do szkoły 1 września? Jeśli nie - grozi ci nawet 10 tys. złotych kary

Opublikowano: pon, 24 sie 2020 12:04
Autor:

 Puścisz dziecko do szkoły 1 września? Jeśli nie - grozi ci nawet 10 tys. złotych kary - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 1 września, a co za tym idzie początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej pada jednak pytanie, czy powrót do szkół w obliczu panującej epidemii jest bezpieczny. Z opublikowanego przez "Rzeczpospolitą" sondażu wynika, że co trzeci Polak uważa, że rok szkolny nie powinien rozpoczynać się 1 września. Jednak za nieposłanie dziecka do szkoły, rodzice mogą spodziewać się wysokiej grzywny.

Reklama

Szkoły w Polsce przerwały działalność dydaktyczną 16 marca, od tego czasu zajęcia prowadzone są zdalnie. Obecne stanowisko rządu zakłada jednak, że od 1 września uczniowie wrócą do szkół. O to, czy jest to dobre rozwiązanie zapytano w przeprowadzonym przez SW Research dla rp.pl sondażu.

Twierdząco na pytanie "Czy Pani/Pana zdaniem biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną dzieci powinny 1 września wrócić do szkół?" odpowiedziało 43,1% ankietowanych, przeciwnego zdania było 33,3% osób biorących udział w badaniu. Pozostałe 23,6% to osoby, które "nie mają zdania".

O zagrożeniach związanych z powrotem do szkoły mówi część epidemiologów oraz specjalistów ds. ochrony zdrowia. Ich zdaniem, taki ruch może znacząco przyspieszyć rozprzestrzenianie się wirusa. Podają przy tym przykład Izraela, gdzie po otwarciu szkół odnotowano nawrót epidemii. Z drugiej strony jest Dania, gdzie powrót dzieci do placówek oświatowych nie wpłynął na współczynnik R0 (określa jak wiele osób zaraża średnio jedna zakażona)

Należy zauważyć, że decyzja o posłaniu dziecka do szkoły nie zależy od rodziców. Może ono zostać w domu tylko wtedy, gdy znajduje się w nim członek rodziny objęty kwarantanną, lub jest to uzasadnione chorobami dziecka – popartymi opinią lekarza. W przeciwnym razie, zatrzymanie ucznia w domu może być odebrane jako brak realizacji obowiązku szkolnego, a zgodnie z art. 42 prawa oświatowego, nieusprawiedliwiona nieobecność dziecka w szkole przez co najmniej pół miesiąca może wiązać się z karą grzywny – nawet do 10 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +4 / -4

    A

    To stary przepis ale nikt go nie egzekwował nawet w przypadku częstych wagarów.

    • rok temu | ocena +7 / -7

      .

      To teraz będą egzekwować. Kolejny sposób na podreperowanie budżetu państwa.

  • rok temu | ocena +6 / -6

    Dorotha

    Bzdury piszeta, moje dzieci mają 2 i 4 lata i nie puszczę ich do szkoły, i co mi zrobita?

    • rok temu | ocena +8 / -8

      Ebe

      Dalej będziemy je utrzymywać bo ty na zasiłek będziesz chciala

  • rok temu | ocena +1 / -1

    Państwowiec

    Twoje dziecko jest własnością państwa!! Będzie kara jeśli nie zrobisz tego co chcemy!

  • rok temu | ocena +3 / -3

    Barbara

    Ja dziecka nie puszczem. Wystarczy, że ryzykuje chodząc do Kościoła.

  • rok temu | ocena +9 / -9

    Alkoholik

    Nie "puszcze" Tylko "Zaprowadze " kto to pisze te nagłówki to koszmar masakra Daj spokój szkoda słów tragedia

    • rok temu | ocena +4 / -4

      Mąż

      Czytając twój wpis, również pomyślałem... masakra jakaś. Gdzie interpunkcja? Nie nauczyli?

  • rok temu | ocena +9 / -9

    Ebe

    A to czemu mają nie puszczać.???najlepiej siedzieć w domu płakać że nie ma z kim dzieciaka zostawić trzeba z pracy zasiłek opiekuńczy od razu A kto ma na to zapieprzac ?? I jeszcze płacz bo beneficjenci 500+komputerów nie mają i nie mogą się zdalnie uczyć do pracy .do szkoły i dość obijania kazdy do pracy chodzi i chodzi dzieciątka też nic nie... Rozwiń

  • rok temu | ocena +3 / -3

    ERA

    A co to za bzdury, kto to pisał? Pierwszy września to jeden dzień, sankcje zaczynają się od przynajmniej połowy miesiąca nieusprawiedliwionej nieobecności.